Yazı
4 yorum

Go:Refill Termos Bardakları

Geçen yaz Göteborg’da harika bir uygulama baÅŸladı. Her sene aÄŸustos ayında yapılan Göteborg Kültür Festivali‘nde 2010 yılında bir yenilik vardı: Go:Refill bardakları.

Bu linkte okuduğuma göre, rakamlara bakacak olursak her yıl Göteborg merkezinde tüketilen kağıt bardak sayısı 4.5 milyonu buluyor. Şehirde her yıl kullanılıp atılan kağıt bardak sayısı ve festivalde toplanan atıkları göz önünde bulundurup, çevreyi korumak adına bu termos bardaklardan satmaya başladılar.

Şehirdeki pek çok kafe bu bardaklarını yanlarında getirenlere kahveleri indirimli fiyatlarla satıyorlar. Festival sırasında pek çok yerden alınabilen bu bardaklar festivalden beri de bu kafelerde satılıyor. Kahve tüketimi çok fazla olan ve doğa dostu İsveç insanları için çok ilgi çekici bir kampanya.

Ben kültür festivali sırasında ilk iki fotoÄŸrafta gördüğünüz “Go:Refill edition no.1” bardağını almıştım. Çok sık kahve içmesem de hem kampanyaya destek olmak hem de bu ilk yıl bardağına sahip olmak istedim. Daha sonra da alttaki fotoÄŸrafta gördüğünüz “edition no.2” çıktı. Bu yazki kültür festivalinde yeni bir tasarım yapabilirler :)

Go:Refill bardaklarının kullanımı eminim ki biraz da olsa kağıt bardak tüketimi azaltmaya yardımcı olmuştur. Dünyanın başka yerlerinde bu tarz kampanyalar vardır eminim. Bu güzel ve eğlenceli kampanyanın tüm şehirlerdeki tüm kafelere bu fikri aşılamasını umuyorum.

(Kaynak: 3. fotoÄŸraf Go:Refill’in Facebook sayfasından alınmıştır.)

4 Yorum

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.