Yazı
22 yorum

Blogumun İkinci Yılı

Blog yazmaya başlayalı tam iki yıl olmuş. Bu iki yıl içerisinde fotoğraflamayı kaçırdığım pek çok an, anlatmayı unuttuğum pek çok hikaye, yayınlamadığım yazılar oldu, ama ilk günkü heyecanımı kaybedip yazmaktan zevk almadığım tek bir an bile olmadı. Ben bu blogu kendi kendime günlük tutuyormuş gibi yazarken, başka hiç bir amaç veya kaygı gütmeden hayatımdaki dikkat çekilmeye değer anları anlatırken bunları okumaktan keyif alan, hayatımızda paylaştığımız pek çok ortak nokta olan insanlarla tanıştım. Sanırım blogumun bana kazandırdığı en güzel şeylerden biri bu oldu.

Geçtiğimiz bir yılın yazılarına göz atarken hem zamanın ne kadar çabuk geçtiğini farkettim, hem de geçen bir yıla ne kadar çok şey sığdırdığımı.

Kasım ayında soÄŸuklar bastırmadan Bersjön‘ün güzel fotoÄŸraflarını çekmiÅŸiz. Kasım en sevmediÄŸim ay da olsa, her yer karla kaplanmadan önce sonbaharın renklerini gördüğümüz son ay.

Geçen yıl bu zamanlar tırmanışa baÅŸlamıştık. Ä°lk denediÄŸim günü hatırlıyorum; duvarın en üstündeyken aÅŸağıya baktığımda içimden “eÄŸer inmeyi baÅŸarırsam bir daha asla çıkmayacağım” demiÅŸtim :) Sonra, onun yerine aÅŸağı bakmamayı öğrendim ve bu sporu çok sevdim. Ä°kinci deneyiÅŸimizden sonra Barış’la tüm ekipmanları satın almıştık, o zamandan beridir de devam ediyoruz tırmanmaya.

Aralık ayının en önemli detaylarından biri Lussekatter zamanının gelmiÅŸ olması. Geçen yıl hazır karışımını alıp evde yapmayı denemiÅŸtim, bu sene mutlaka yine deneyeceÄŸim. Göteborg’daki en güzel brunch yeri olduÄŸunu iddia ettiÄŸim Incontro‘yu keÅŸfetmiÅŸiz bir de bu ay. O zamandan beri bir kaç kez daha gittik, denediÄŸimiz baÅŸka yerler de o tadı bir türlü vermedi.

Giymekten en çok keyif aldığım sarı elbisemi, lacivert puanlı elbisemi ve siyah tül elbisemi de kış öncesi satın almışım.

Yılbaşından hemen önce Ä°stanbul‘a gitmiÅŸtim. Bir hafta olarak planladığım tatilim, vize problemim nedeniyle bir kaç haftaya uzayınca içten içe sevinç duyup ocak ayının çoÄŸunu keyifle Ä°stanbul’da geçirmiÅŸtim. O zamanlar stresle vizemi beklediÄŸim zamanları ÅŸimdi çok huzurlu ve mutlu anlarmış gibi hatırlıyorum. Ä°stanbul’a deli gibi kar yaÄŸmıştı, iki-üç gün boyunca evden çıkmadan anneannemle vakit geçirmiÅŸtim. Bu sırada da boÅŸ durmayıp anneannemin tüm dolaplarını karıştırıp çok deÄŸerli, eski fotoÄŸraflar bulmuÅŸtum.

O günlerde babamlar da kuyumculuk kurslarını ilerletip, evlerine kuyumculuk masası alıp, yaptıkları güzel işlere evde devam etmeye başlamışlardı.

Ä°stanbul’un kışının Ä°sveç’ten çok daha ılık ve güneÅŸli olduÄŸu günlerde Mija’nın elbiselerini deneyip, AlışveriÅŸ Klüpleri için Beylerbeyi’nde poz verme ÅŸansı bulmuÅŸtum. Bu siyah sırt detaylı elbise de o gün denediÄŸim elbiseler arasında en güzellerinden biriydi.

Vize sorununu halledip Ä°sveç’e döndükten sonra karanlık kış günleri yeniden baÅŸlamıştı benim için. Åžubat ayında her haftasonu bir kafeye gittik, akÅŸamları deÄŸiÅŸik müzik gruplarının çıktıkları barlarda zaman geçirip, Dirty Records gibi güzel yerler keÅŸfedip kışın sıkıcı günlerini böyle atlattık. Åžubat ayını çekilir kılan en eÄŸlenceli ÅŸey Semla olduÄŸu için bu sene her fırsatta yedim :)

Şubat ayının güneşli günleri bize yeniden baharı hatırlattı. Ben de o günlerde, karanlık ve soğuk günlerden sonra baharın gelme umuduyla, sonradan giymeye kıyamadığım kırmızı kabanımı ve beyaz tenis ayakkabılarımı satın almıştım.

En sevdiğim aylardan biri olan Mart ayını güzel bir sürprizle karşılamışız bu sene :) Barış güzel bir pazar öğleden sonrası, sahil kenarında yürüyüş yaparken ısınmak ve kahve içmek için girdiğimiz bir kafede bana evlenme teklif etmişti. O anın o kadar doğal, o kadar sade ve günlük hayatımızın içinde olması beni çok mutlu etmişti.

Yine o günlerde Mayıs ayında taşınmak üzere güzel bir kiralık ev bulmuÅŸtuk. Ä°sveç’te ev bulmak çok zor olduÄŸu için, ve bulduÄŸumuz evleri de hep kısa süreliÄŸine kiralamak zorunda kaldığımız için bu süresiz ev bizi çok sevindirmiÅŸti. Baharın resmi olarak geliÅŸiyle Göteborg’da karlar eridi, doÄŸa canlandı, ÅŸehir hareketlendi ve Fresh Fish moda haftası baÅŸladı. Ben de güzel havaları fırsat bilip yeniden yazlık elbiselere heves etmeye baÅŸlamıştım. Kışın soÄŸuÄŸunda bile dışarıda fotoÄŸrafladığımız ‘Ne Giydim’ yazılarından birini bir seferliÄŸine ÅŸehir kütüphanesinde çekmeye karar vermiÅŸtik. Çünkü o haftasonu kütüphanenin açık olduÄŸu son haftasonuydu ve kütüphane iki senelik yenileme çalışmaları için kapatılıyordu. Tüm kaynaklar baÅŸka yerlere taşındı, insanlar bu kaynaklardan yararlanmaya devam ettiler, fakat benim çok sevdiÄŸim eski kütüphane binasını fotoÄŸraflamak için son ÅŸansımızdı. Biz de bu kareleri ‘Ne Giydim’ yazısıyla birleÅŸtirmeye karar vermiÅŸtik.

Baharın geliÅŸi dışında Mart ayını sevmemin diÄŸer sebebi olan doÄŸum günümü kutladık ayın 21’inde. Ä°ÅŸten eve geldiÄŸimde Barış’ın sürpriziyle karşılaÅŸmıştım; en sevdiÄŸim çilekli pasta, güzel çiçekler ve aklımı başımdan alan vintage porselen çay takımı.

Nisan ayının başındaki Paskalya tatilini biz de bol bol şeker, çiloklata, civciv ve yumurta süsleriyle karşılamışız. Bu küçük kutlamalar, ve her özel günün kendine has yiyecekleri yılın bu zamanlarını anlamlandıran eğlenceler haline dönüşüyor.

Bu yılın en güzel gezilerinden biri de Lysekil gezisiydi. Güneşe aldanıp gittiğimiz, tertemiz göl sularına bakıp iç geçirdiğimiz, üşüsek de her yerini yürüyüp öğrendiğimiz bu deniz kenarı kasabasına ilk gidişimizdi o zaman.

Yaz..yaz..sonunda yaz! Mayıs ayı Ä°sveç’in en ‘yaz’ gibi olduÄŸu aydır. Ne Temmuz, ne AÄŸustos.. kesinlikle Mayıs’tır bu ülkenin yazı.. Herkesin minimum kıyafetlerle dolaÅŸtığı (tabi yine de hırkaları çantadan eksik etmediÄŸi), kendini çimlere attığı, havanın geç karardığı, içkinin en çok içildiÄŸi, en en mutlu olunan aydır Mayıs.. .ne kadar özlediÄŸim belli oluyor sanırım-.

Bizim de her fırsatı değerlendirip, günleri dışarıda geçirdiğimiz bu ay şehirde, parklarda, şortlarla dolaşıp güneşin tadını çıkardığımız bir ay olmuş.

Bu seneki Mayıs ayını daha da özel yapan olay Barış’la niÅŸanlanmamız oldu. Babamların Ömerli’deki evin bahçesinde düzenledikleri, her detayıyla tek tek ilgilendikleri bu gün unutulmaz ve mükemmel bir gündü.

Ä°sveç’e döndükten sonra kontratını önceden yaptığımız yeni evimizi ilk defa görüp, hemen sonrasında da taşınmıştık. Yeni eÅŸyalar peÅŸinde koÅŸma ve evi düzenleme epeyce vaktimizi almıştı.

Haziran ayında ben kuzenimin düğünü için yeniden Türkiye’ye gidip, ilk defa SeydiÅŸehir‘i görme imkanı bulmuÅŸtum. Orada büyüsüne kapıldığım Tınaztepe hala aklımın bir köşesine kazınmış durumda. Ä°lk fırsatta o maÄŸarayı yeniden gezip, yine etli ekmek yemek istiyorum :)

SeydiÅŸehir sonrası Ä°sveç’e dönerken, Barış’ın annesi de benimle gelip, bizimle beraber Ä°sveç’te bir kaç hafta geçirdi. Bu sene Haziran ayı yüzümüzü kara çıkarıp her gün yaÄŸmur ve rüzgar getirdiÄŸi için dışarıda gezecek çok imkanımız olmadı. Yine de güzel bir günden yararlanıp Göteborg’un en güzel adalarından biri olan Marstrand‘ı gezmeye gitmiÅŸtik.

Temmuz ayının en eÄŸlenceli günleri, bir kaç günlüğüne Milano‘ya, Elvin’i ziyarete gittiÄŸimiz günlerdi. Özellikle de Portofino‘ya gittiÄŸimiz günü ÅŸu an bile rüyaymış gibi hatırlıyorum. O günün benim için hayalle karışık bir güzellikte olmasının bir sebebi de bu sene geçirdiÄŸim en sıcak, en deniz ve güneÅŸe doyduÄŸum gün olması.

AÄŸustos ayıyla beraber Ä°sveç’teki son güzel yaz günlerini de yaÅŸamış olduk. Havalar serinlemeden önce, bu güne kadar hep yapmak istediÄŸimiz ama bir türlü gereken malzemeleri ve zamanı bulamadığımız ‘kamp‘ aktivitesini gerçekleÅŸtirdik. Kano kiralayıp, bir gölden diÄŸerine geçerek epeyce ilerleyip kendimize kalacak bir yer belirleyip çadırları kurduÄŸumuz bu gün kimimiz için unutulmaz bir anı, kimimiz içinse bir daha yapmamaya yemin ettiÄŸi bir piÅŸmanlık oldu :) Barış ve ben ilk gruptayız. Bu henüz ilk ve son kamp maceramız olsa da, çadırımız ve kamp malzemelerimiz depoda, yaz gelince yapacağımız ilk kamp aktivitesini bekliyorlar.

Yazdıkça bir kez daha farkediyorum bu yılın ne güzel ve önemli olaylarla dolu geçtiÄŸini. Barış’la beraber geçirdiÄŸim hayatın en özel ve en güzel günlerinden biri evlendiÄŸimiz gündü. Bizimle ilgili olan herÅŸeyde olduÄŸu gibi, yine herÅŸey çok sade, çok doÄŸal ve çok içtendi.

Evlendikten sonra birer gün Ä°stanbul’da ve Göteborg’da geçirdikten sonra, balayı için Fransa’ya gittik. Fransa her zaman ilgi duyduÄŸum, ama o güne kadar hiç gidemediÄŸim bir yerdi. Balayını da gerçekten görmeyi ve gezmeyi istediÄŸimiz bir yerde geçirmeye karar verdik. Ä°lk beÅŸ günümüzü Paris’te geçirdik. (1, 2, 3, 4 ve 5)

Daha sonraki günlerde de güneye inip merak ettiğimiz tüm şehirleri (Marsilya, Cannes, Nice, Aix en Provence) tek tek gezip, unutulmaz bir tatil geçirdik.

Blogda Eylül ve Ekim ayları bu gezi yazılarını düzenleyip yazmakla geçmiÅŸ. Ekstra aktivitelerde bulunmayıp, bu aylarda yeni yazılar ekleyemediÄŸimi kabul ediyorum. Yaz sonrası yoÄŸun baÅŸlayan iÅŸ döneminin buna etkisi büyük. Burada daha önce bahsetmemiÅŸtim ama, iÅŸlerimin daha yoÄŸun olmasında, bu aylarda hayatımda olan diÄŸer bir deÄŸiÅŸikliÄŸin etkisi büyük. Ä°ÅŸ yerinde pozisyonum deÄŸiÅŸti, ve yaklaşık bir buçuk aydır ‘Asset & Scientific Information Manager’ olarak çalışıyorum :) O yüzden blogumda bir süre gezi yazılarıyla vakit geçirdik.

Daha önce de bahsettiğim gibi, bu blog hayatımda çok önemli ve özel bir yere sahip.  Yazma heyecanımı ilk günden beri hiç kaybetmedim, hiç bir zaman da kaybedeceğimi zannetmiyorum. Gezmeyi, görmeyi, yeni şeyler öğrenmeyi ve üretmeyi sürdürdüğüm sürece yazmayı ve paylaşmayı da sürdüreceğim.

Blogumun üçüncü yılına baÅŸlarken, bu yılın da yaratıcı ve üretken geçmesini diliyorum…

22 Yorum

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.