Yazı
0 yorum

Bulaşık Yıkamak

Bulaşık makineleri ev eÅŸyalarının olmazsa olmazı, ama Ä°sveç’te bulaşık makinesi olmayanların sayısı azımsanamayacak kadar fazla. Buna sebep evlerin küçük olması, Ä°sveçlilerin elde bulaşık yıkamayı pratik bulmaları ve ciddi bir tasarruf gerektirmeyecek kadar çok su kaynakları olması olabilir. Evlerde, evden getirdikleri öğle yemeklerinin kaplarını yıkarken iÅŸ yerlerinde ve okul mutfaklarında bir çok kiÅŸi bulaşığı elde yıkıyor ve bunu bizim alıştığımız gibi süngerle deÄŸil de fırçayla yapıyorlar. Ben de burada fırçayla bulaşık yıkamaya çok alıştım. Önceleri sanki bulaşıklar iyi temizlenmiyor gibi geliyordu ama aslında ellerimizi deterjana ve yaÄŸlara çok bulaÅŸtırmadan elde bulaşık yıkamanın gayet güzel bir yolu.

İlk defa iş yerimin mutfağında gördüğüm plastik bir deterjan kabı bana İsveçlilerin ne kadar pratik, kolay çözümler üreten ve minimalist insanlar olduklarını bir kez daha hatırlattı. Solda gördüğünüz plastik kabın çapı yaklaşık 6-7 cm. İçine sıvı bulaşık deterjanı koyuluyor. Bulaşık yıkarken fırçayı kabın üzerine bastırdığınızda, kabın içindeki küçük plastik pipet sayesinde bir iki damla deterjan yukarı çıkıp fırçaya bulaşıyor. Böylelikle minimum deterjanla bulaşıklar tertemiz yıkanmış oluyor.

Merak edip araştırdım; bu deterjan kabının yaratıcısı Ann-Marie Mannerstål adında İsveçli bir kadınmış. Bu ürünü de daha sora DesignTorget adlı dizayn mağzasında gördüm. Fiyatı da 50 SEK (yani yaklaşık 10 TL) idi. Bence elde bulaşık yıkamak için gayet pratik, ekonomik ve çevreyle dost bir çözüm.

(Kaynak: Ä°lk fotoÄŸraf “kreafonbloggen.se”den, ikinci fotoÄŸraf “katapultstorm.blogg.se” den alındı.)

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.