Yazı
22 yorum

Dikiş Merakım ve Deniz Çantam

Daha önce yazmadığım bir konuyu yazmanın zamanı geldi, çünkü artık göstereceğim somut bir şey var.

Bir kaç ay önce uzun zamandır ilgimi çeken bu konuda kendimi geliÅŸtirmenin vaktinin geldiÄŸini düşünerek dikiÅŸ kursuna yazıldım. Kurs bitiminde de kendime ikinci el bir dikiÅŸ makinası aldım, daha doÄŸrusu makinayı babamlar bana doÄŸum günü hediyesi olarak aldılar :) Sanırım bu merakımı en çok destekleyen ve bu konuda en çok heyecanlananlar babam ve anneannem. Gaziantep’te uzun yıllar Singer DikiÅŸ Makinaları bayiliÄŸi yapan ve dikiÅŸ makinası konusunda uzman olan amcamın da bana çok desteÄŸi oldu.

Babamın babası Gaziantep’in en tanınan, en iyi terzilerindenmiÅŸ. Babam evlenmeden kısa bir süre vefat etmesine raÄŸmen, Gaziantep’te hala ‘Terzi Durdu’ denildiÄŸinde yaşça büyük insanlar onu iyi hatırlarlar. Aynı ÅŸekilde babannemin annesi de çok iyi bir terziymiÅŸ. Bu sebeplerle babamların küçüklüğü terzi dükkanında, babalarının yanında hem ona ve kalfalara yardım ederek, hem de orada oyunlar oynayarak geçmiÅŸ. O yüzden babam dikiÅŸ dikmenin detaylarını çok iyi biliyor. Bir yandan da baba mesleÄŸi olduÄŸu için benim ilgimle gururlanıyor gibi hissediyorum. Babamın fotoÄŸraf arÅŸivinden, dedemin terzi dükkanın bir iki fotoÄŸrafını buldum, onları da paylaÅŸmak istiyorum.


En soldaki dedem terzi Durdu Akkan.


Dedem (ayakta) ve kalfaları dükkanın önünde çalışırken.

Diğer yandan anneannem de bu işin ustalarından. Biz küçükken giydiğimiz çoğu kıyafet anneannemin diktiği kıyafetlerdi. Yine annem, teyzem ve dayım, anneannemim kreasyonlarından giyinmişler hep :) Ben de eskilere çok özeniyorum. O günlerde tekstil bu günkü kadar gelişmiş ve ucuz değilken, insanların diledikleri gibi kumaşlar alıp onları kendi emekleriyle bir şeye dönüştürüp, üzerlerinde o emekleri taşımaları bana çok yaratıcı, mantıklı ve inanılmaz doğal geliyor. Ailemde de hep bu emeğin örneklerini gördüğüm için (babam hala eve perde, koltuklara kılıf diker) belki geç bile kalarak dikiş konusuna el attım ben de :)

Kurstan ve dikiş makinasını aldığımdan beri bir etek, bir şort ve bir çanta diktim. İlk diktiğim şey olan etek çok başarılı olmadı. Hala düzeltmelere ihtiyacı var, ama kışlık bir etek olduğu için onunla uğraşmak yerine yazlık kumaşlara yöneldim. Diktiğim şort, eteğe göre çok daha başarılıydı. Önden dikilen fermuarı henüz tam keşfedemediğim için fermuarını yandan yaptım. Düğmesini düzeltmem gerekiyor ama düğme yerine çengelli iğne tutturarak bir kaç kez giydim :)

Üçüncü diktiğim şey olan deniz çantası ise en düzgünü oldu. Sanırım git gide geliştiriyorum kendimi.

Geçen ayın sonunda Ä°stanbul’a gittiÄŸimde anneanneme bir deniz çantası dikmek istediÄŸimi söylemiÅŸtim. Onda tam ‘deniz çantalık’ bir kumaÅŸ varmış, bana verdi. KumaÅŸ tam istediÄŸim gibiydi. Gerçekten de, kumaÅŸ almaya gitsem bu kumaşı seçerdim çanta için. Daha sonra anneannemle bir kaç dergi karıştırıp fikir bulmaya çalıştık. Çantanın modeli, sapı ve cebi anneannemin fikriydi.

Ä°sveç’e döndükten sonra hemen iÅŸe koyuldum. Hazır patron olmadan dikeceÄŸim ilk ÅŸey olduÄŸu için öncesinde baya düşünüp taşındım. Elimdeki kumaşı iyi kullanmam, kullanışlı bir boyutta ve ÅŸekilde bir ÅŸey çıkarmam gerekiyordu. Sonunda kumaşın tamamını kullanacak ÅŸekilde bir patron oluÅŸturdum. Tüm kenarları birleÅŸtirdikten sonra çantanın çok büyük olduÄŸunu farkettim. Barış da ‘sen yanlışlıkla bavul dikmiÅŸsin’ diyince diktiÄŸim yerleri söküp kumaşı küçülttüm :)

Biraz ağır ilerleyerek bir haftada bitirdim çantayı. Kumaşın tersi de çok güzel göründüğü için anneannemin önerisiyle üst kenarlarını dışa katlayarak diktim. Yine kumaşın tersinden dış tarafa küçük bir cep diktim. Barış’ın ‘deniz çantasında bol cebe ihtiyacımız olur’ fikriyle de iç kısma da daha büyük bir cep diktim. En son olarak da saplarını hazırlayıp çanta boyunca diktim ve sapların en altta kalan kısımlarını çantanın oraya denk gelen dikiÅŸlerini açarak, içine sokup yeniden diktim. Sonuç olarak ortaya böyle bir ÅŸey çıktı :)

GeçtiÄŸimiz çarÅŸamba gününden düne kadar Barış’ın kardeÅŸi Zeynep’in düğünü için Antalya’daydık (bir sonraki yazım bununla ilgili olacak). Orada da çantamı her gün, hem deniz için hem de ÅŸehirde gezerken kullandım ve çok memnun kaldım :)

Dikiş dikmeyi çok sevdim. Daha bir sürü kumaşım ve dikiş dergilerinden bulduğum bir sürü modelim var. Sıradaki dikeceğim şey bir elbise olacak, onun için de bir an önce işe koyulacağım :)

22 Yorum

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.