Yazı
34 yorum

Düğün

Yazarken ve paylaşırken beni en çok heyecanlandıran yazılarımdan biri bu oldu sanırım. Aylar süren hazırlıklardan, üzerinde onlarca kez düşünülen detaylardan, heyecanlı bir bekleyişten sonra, o gün herşeyin istediğimiz gibi olması, güzel olması, mutlu olması, eğlenceli olması, şimdi geriye dönüp baktığımda hissettiğim huzur bu yazıyı daha kolay yazdırıyor bana.

Düğünün Ä°stanbul’da olması, ama bizim Ä°sveç’te olmamız baÅŸta iÅŸleri zorlaÅŸtırıyor gibi görünse de bizim için herÅŸey daha kolay oldu, çünkü Türkiye’ye sayılı gittiÄŸimiz zamanlar ve o zamanlarda kimlerle neleri planlamamız gerektiÄŸini biliyor olmamız bize çok daha sakin bir hazırlık süreci saÄŸladı. Tabi ailelerimizin ve arkadaÅŸlarımızın da yardımları sayesinde o gün ve o günün öncesinde herÅŸey yolunda gitti.

Düğünden bir hafta önce Barış da ben de Ä°stanbul’daydık. Bir kaç gün öncesinde de Ä°sveç’ten gelecek arkadaÅŸlarımız ulaÅŸtılar Ä°stanbul’a. Düğün öncesi her günümüz dolu dolu geçti. ArkadaÅŸlarımın bana sürpriz partileri ve hediyeleri, yaptığımız spontane planlar heyecanımızı yatıştırıp bizi düğün gününe hazır hale getirdi.

Düğün günü saç ve makyaj iÅŸim bittikten sonra Barış gelip beni aldı ve beraber Urza’ya gittik, orada giyinip hazırlandık. Konuklar gelmeden önce biraz fotoÄŸraf çekimi yaptık. O sırada ailelerimiz de orada oldukları için onlarla da güzel kareler yakalama ÅŸansı bulduk.

Barış da ben de çok rahattık, neden bilmiyorum ama güzel bir heyecan dışında hiçbir stres hissetmedim o gün. Bu da hem fotoğraf çekiminde hem de günün geri kalanında bizim ve herkes için işleri kolaylaştırdı :)


Elvin’le beraber..


Teyzem, dayım, anneannem ve İpek Abla ile..


Elvin, babam, Aynur ve Ali ile..


Bekir, Zeynep, ve Barış’ın anne babası ile..

Düğün öncesi düşünülmesi gereken detayların ayrı ayrı hikayeleri var. ÖrneÄŸin davetiye için hazır örneklerden bize uygun hiçbir ÅŸey bulamayınca, Etsy’de gördüğümüz bir örnekten yola çıkarak davetiyelerimizi Elvin tasarladı. Son rötuÅŸlarını da Milano gezimizde üçümüz beraber halletmiÅŸtik :)

Nikah ÅŸekeri yerinde de konuklara hediye etmek için özel birÅŸey yaptıralım diye düşündük. Aynur’un çabaları ve fikirleri sonucu, Cam Ocağı Vakfı’nda camdan balıklar yaptırmaya karar verdik.

Organizasyon kısmında, masaların örtüleri, peçeteler, çiçeklerin renkleri, mumlar, kokteyl masaları, sandalyeler, nikah kürsüsü, ve gazebo gibi insanın bu iÅŸin içine girmeden hayatta aklına gelmeyecek detayları, bu sene Ä°stanbul’a her gittiÄŸimizde B&M’e uÄŸrayıp onların da kafalarını ÅŸiÅŸirerek hallettik :)

Her detayda sahip olmak istediğimiz şey sadelik, basitlik ama şıklıktı. Ben bunun çok kolay olduğunu, istediğim şeylerin zaten en basit en sade şeyler olduğunu düşünürken, asıl zor olanın bu olduğuna karar verdik. En basit bir şey için bile baktığımız örnekler bize çok fazla geldi, o yüzden herşeyden biraz kırpıp, biraz sadeleştirip kendi istediğimiz hale getirmek bizi biraz uğraştırdı.

Kokteyl baÅŸladıktan sonra, konukların tamamı gelene kadar Barış’la son hazırlıkları tamamladık. Konuklar masalara geçtikten sonra beraber gazeboya yürüdük. Sanırım o gece en heyecanlı olduÄŸum anlar o anlardı.

Dans sonrası konuklara hoşgeldiniz diyip, yemeklerimizi ailelerimizle birarada oturduğumuz masada yedik. Bu sayede biraz heyecanımızı yatıştırma ve dinlenme şansı bulduk. Yemekten sonra benim için çok özel olan bir şarkıda babamla dans ettik.

Bir yandan yemeklerimizi yerken Barış’ın benden sır gibi sakladığı sürpriz ortaya çıktı. Ben de dahil kimse, o gece Kollektif Ä°stanbul’un gelip canlı müzik yapacaklarını bilmiyordu :) Enstrümanlarıyla, akustik müzik çalarak bir anda masaların arasında dolaÅŸmaya baÅŸlayan grup elemanları herkesi heyecanlandırdı. Herkes bir anda kalkıp dansetmeye baÅŸladı :)

Düğüne yüz otuz kişi davet ettiğimiz için, konuklarla tek tek sohbet etme imkanımız oldu. Sanırım düğünün en güzel kısımlarından biri de buydu; geceyi yabacı olmadığımız, herşeyi kendimiz dilediğimiz gibi ayarladığımız bir ortamda, sevdiğimiz insanlarla beraber geçirmek.

Gecenin sonlarına doğru küçük bir kutlama pastası geldi. Pastayı kesip, şampanya kadehlerimizi kaldırarak bugünü bir kez daha kutladık ve pastanın tadını çıkardık :)

Geç saatlerde, davetlilerin bir kısmı ayrıldıktan sonra gecenin son şarkısıyla son dansı yaptık ve geceyi kapadık.

O gün herÅŸey harikaydı.. Müzikler konusunda çok hassas davranıp playlist üzerinde çok emek harcadık. Sayelerinde mükemmel ÅŸarkıları mükemmel ÅŸekilde dinlediÄŸimiz için Barok Müzik’ten Ä°lker Ceylan’a, Kollektif Ä°stanbul ekibine ve Åžule Camadan‘a tekrar teÅŸekkür ediyorum.

Urza’da o gün yalnızca bizimle ilgilenen, gözünü üzerimizden ayırmayan ve her ihtiyacımız olduÄŸunda yardımımıza koÅŸan Ä°lyas Albayrak’a ve bize organizasyonda yardımcı olan Burçin Ören’e de teÅŸekkürlerimi iletiyorum.

B&M Organizasyon’da her detayla o gün bizzat ilgilenen Burhan Polat ve Menderes Polat’a, kafasını türlü soru ve sorunlarla ÅŸiÅŸirdiÄŸimiz Aslı Hanım’a da teÅŸekkür etmeliyim :)

Vivent FotoÄŸraf’tan, o günün en güzel anılarını yarattıkları için Gülzade’ye, Serkan’a ve Mustafa’ya teÅŸekkürlerimi sunuyorum.

Nikahımızı kıyan Abdullah Ä°stanbullu’ya, nikah ÅŸahitliÄŸimizi yapan teyzem Sema Ergönül’e, Bekir Okan’a, Mehmet Ali Çiftçi’ye ve Nermin Akansu’ya da teÅŸekkürler.

Son olarak, kuaförüm Levent Berk’e, benimle uÄŸraşıp gelinliÄŸimi istediÄŸim gibi diken Esra Özcan’a, cam balıklar için bize yardımcı olan Åžahika EtemoÄŸlu’na, projelerinin arasında davetiye tasarımıyla uÄŸraÅŸan Elvin’e, her türlü kaprisimi çeken ve her detay için günlerce emek veren Aynur’a ve babama, ve o gün için bize yardımcı olan herkese desteklerinden dolayı çok teÅŸekkür ediyorum.

 

Çıkış parçası: Yann Tiersen – Les Jours Tristes / Ä°lk dans parçası: The Temptations – My Girl / Babamla dans ettiÄŸim parça: Lisa Ekdahl’dan My Heart Belongs to Daddy / Son dans: Slackwax’ten Close To My Fire

Saç – makyaj: Les Saloon Black / Mekan: Urza /Organizasyon: B&M /Müzik: Barok Müzik ve Kollektif Ä°stanbul /FotoÄŸraf: Vivent / Gelinlik: Esra Özcan /Takım elbise: Vakko / Gizem ayakkabı: Rachel Simpson / Gizem saç aksesuarı: Glitzy Secrets / Cam balıklar: Cam Ocağı

34 Yorum

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.