Yazı
24 yorum

Her Gün Kullandığımız Ürünler Gerçekten Güvenilir mi?

Bir kaç ay önce Youtube’de tesadüfen izlediÄŸim “The Story of Cosmetics” (Kozmetiklerin Hikayesi) adlı video kafamda bir sürü soru iÅŸaretine sebep oldu; her gün kullandığımız ÅŸampuanlar, deodorantlar, kremler, cilt bakım ürünleri, vücut losyonları, sabunlar ve daha pek çok ürünün sandığımız kadar masum mu? Bu ürünlerin saÄŸlığımıza ne gibi etkileri var? Bu ürünlerin içeriklerinden haberdar mıyız, yoksa sorgusuzca yalnızca bize sunulanı mı kabul ediyoruz? Peki bu konuda bir ÅŸeyler yapamaz mıyız?

O andan sonra en azından kullandığım ürünlerin içerikleri hakkında bilgi edinmeye ve daha bilinçli bir tüketici olmaya karar verdim. Konu derinleştikçe sonuçlar çok şaşırtıcı olmaya başladı. Ben kozmetik içerikleriyle ilgili daha fazla bilgi edindikçe ve evdeki ürünleri inceledikçe, kullandığım hiçbir ürünün sandığım kadar masum olmadığını farkettim.

Konuyu daha detaylı incelemeden önce şu noktalara dikkat çekmek istiyorum:

Kural 1: Ãœzerinde ‘DoÄŸal’, ‘Saf’, ‘Organik’, ‘Ekolojik’ gibi ibareler olan ürünlere gözü kapalı inanmamalıyız.
Kural 2: Sakınılması gereken kimyasal bileşenleri öğrenip, en azından satın aldığımız ürünlerde bu bileşenlerin olmadığına dikkat etmeliyiz.
Kural 3: Daha çok para verirsek daha sağlıklı ve saf ürünler satın alırız diye bir kural yok. Bazen satın aldığımız en ucuz ürün, en doğalı olabilir.
Kural 4: En azından şampuan, krem, duş jeli, sabun gibi her gün kullandığımız ürünler için araştırma yapıp bulabildiğimiz en doğal ürünü tercih etmeliyiz.

Environmental Working Group, daha temiz ve saÄŸlıklı bir dünya için tarım ürünleri, kozmetik ürünler ve bu konulardaki devlet politikalarıyla ilgili hukuksal çalışmalar yürüten bir kuruluÅŸ. AraÅŸtırmalarım sırasında EWG’un ‘Skin Deep’ kozmetik veritabanından yararlandım.

EWG’ye göre ürün içeriklerindeki hangi kimyasallardan sakınmalıyız?

BHA (Butylated hydroxyanisole): Cilt pigmentlerine ve karaciğere zarar veriyor, mide kanserini tetikliyor. Yiyeceklerde ve kozmetik ürünlerde bulunabiliyor.
Saç boyalarındaki katran bazlı ürünler (Aminophenol, Diaminobenzene, Phenylenediamine): Kanserojen.
Formaldehyde serbestleri (Bronopol, DMDM hydantoin, Diazolidinyl urea, Imidzaolidinyl urea ve Quaternium-15): Kanseri ve alerjik cilt reaksiyonlarını tetikliyor. Kozmetik ürünlerde koruyucu madde olarak bulunuyor.
Koku verici aromalar: Hormonları etkiliyor, alerjik reaksiyonları tetikliyor. (Mümkün olduğunca kokusuz ürünler tercih etmek gerekiyor).
Hydroquinone: Bu cilt beyazlatıcı kimyasal tümör oluşumunu ve cilt hastalıklarını tetikliyor.
Oxybenzone: Güneş kremlerinde sıklıkla rastlanan bu kimyasal hormon sistemini etkiliyor.
Parabenler (özellikle Propyl-, Isopropyl-, Butyl-, and Isobutyl- parabens): Pek çok kozmetik üründe bulunan parabenler endokrin sistemini, üreme ve gelişmeyi etkiliyor.
PEGler/Ceteareth/Polyethylene bileÅŸenleri: Kanserojen.
Petroleum (petrol ürünleri): Özellikle rimellerde bulunan bu kimyasallar oldukça kanserojen.
Phthalates: Üreme sistemini etkiliyor. Özellikle hamile kadınlar bu kimyasalı içeren ojelerden sakınması gerekiyor.
Resorcinol: Saç boya ürünlerinde bulunan bu kimyasal oldukça zehirli.
Triclosan ve Triclocarban: Sabunlarda sıkça rastlanılan bu kimyasallar tiroid ve üreme hormonlarını etkiliyor.
A-vitamini bileşenleri (retinyl palmitate, retinyl acetate, retinol): Güneş kremleri, dudak ve cilt nemlendiricilerinde kullanılan bu kimyasallar DNA hasarlarına ve tümör oluşumuna sebep olabiliyor.
Hayvan-bazlı içerikler: Hayvan kaynaklı ürünlerin bir kısmı ürün etiketlerinde açıkça belirtilmiyor. Vegan ve vejetaryanların ‘vegetarian’, ‘vegan’, ‘PETA’ ve ‘Leaping Bunny’ logolu ürünler tercih etmeleri gerekiyor.

İçeriklerini incelediğim bir kaç ürünü paylaşmak istiyorum.

1) Body Shop Jumbo Satsuma DuÅŸ Jeli: İçeriÄŸindeki bazı kimyasallar (Sodium Laureth Sulfate, PEG-40 Hydrogenated Castor Oil, Benzyl Alcohol, PEG-120 Methyl Glucose Dioleate, Phenoxyethanol) nedeniyle EGW Skin Deep‘e göre 10 üzerinden 8 zararlı, kırmızı deÄŸerde sayılıyor.

safer cosmetics_01

2) Dove Vücut Losyonu: İçeriğindeki bazı kimyasallar (PEG-100 Stearate, Petrolatum, Glyceryl Stearate, Disodium EDTA, Methylparaben, Propylparaben, Titanium Dioxide) nedeniyle 10 üzerinden 6 zararlı, kanserojen.

safer cosmetics_02

3) Lush ‘I Love Juciy’ Åžampuan: Taze, el yapımı, hayvan dostu ürünler sattıklarını vurgulayan Lush’ın pek çok ürününde sakınılması gereken Metylparaben, Propylparaben gibi kimyasalların olduÄŸunu farkettim. Demek ki içinde doÄŸal ürünler kullanılan kozmetikler için ana soru ‘Tamamen mi doÄŸal?’ olmalıymış.

safer cosmetics_03

4) Max Factor Lash Extension Effect Brush Mascara Waterproof: Propylparaben, SD Alcohol 1, Triethanolamine gibi kimyasallar içerdiÄŸi için EWG‘nin incelemesine göre oldukça zararlı.

safer cosmetics_04

Bu ürünler gibi banyoda her gün kullandığım ürünlerin içeriklerine göz attığımda, çoğunun sakılması gereken pek çok kimyasal maddeyi içerdiğini farkettim. Açıkçası epey şaşırdım. Ürünlerdeki bu kimyasalların miktarları çok az olsa dahi, her gün, bu ürünlerden en az 4-5 tanesini kullandığımızı varsayarsak, vücudumuza işleyen kimyasalların miktarı azımsanmayacak kadar çok.

SaÄŸlığımızı iyileÅŸtirmek için, daha temiz ve saÄŸlıklı bir yaÅŸam için deÄŸiÅŸtirebileceÄŸimiz, direk etkileyebileceÄŸimiz deÄŸiÅŸkenler varsa neden bu konuda bir ÅŸeyler yapmayalım? O günden sonra evdeki her kozmetik ürünü deÄŸiÅŸtirebileceÄŸim bir seçenek aradım. BahsettiÄŸim gibi, üzerinde her ‘doÄŸal’, ‘ekolojik’, ‘organik’ ifadeleri bulunan ürünlere güvenilmemesi gerektiÄŸini öğrendim. Umut vaat eden ürünlerin içeriklerini EWG Skin Care veritabanını kontrol ederek araÅŸtırdım. Hangi ürünlerden ve markalardan uzak durmam gerektiÄŸini öğrendim. Tamamen doÄŸal, ve hiçbir zararlı kimyasal barındırmayan ürün bulmam epey zor oldu.

Sonunda Göteborg’a gönderim yapan websiteleri arasından iki tanesinde içime sinen ürünler buldum. Bunlardan biri Alman markası olan i+m Naturkosmetik, diÄŸeri ise kozmetikten bisküviye kadar pek çok vegan ürün satan Veganlife. Bu iki siteden sipariÅŸ verdiÄŸim ürünler bu hafta geldi. Åžimdi ÅŸampuan, sabun, vücut kremi, deodorant, yüz kremi, göz kremi, güneÅŸ kremi gibi günlük kullandığım ürünleri yenileriyle deÄŸiÅŸtirme zamanı.

safer cosmetics_06

Bir süre için zararlı kimyasallar barındırmayan farklı markalarda kozmetik ürünlerden satın alıp memnun kaldıklarım arasında fiyatı en uygun olanlarla devam edeceğim. Şimdilik kozmetiklerle başlattığım incelemeyi, içeriklerine dikkat edilmesi en az onlar kadar önemli olan yiyeceklerle ve deterjan gibi kullandığımız diğer ürünlerle devam ettireceğim.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Kullandığınız ürünlerin içeriklerine dikkat ediyor musunuz? Zararsız olduğuna güvendiğiniz, önerebileceğiniz markalar var mı? Bu ürünleri nerelerden satın alıyorsunuz? Bu konudaki fikirlerinizi ve tecrübelerinizi paylaşmanızı sabırsızlıkla bekliyorum.

———-

Not 1: EWG ve Breast Cancer Fund websayfalarındaki bilgileri esas alarak, ürünlerin kendi websitelerinde yazan içeriklerini doğru kabul ederek, internette kendi yaptığım araştırmalar sonucunda burada yazdığım sonuçlara vardım. Bu çıkarımlar hiçbir markayı veya ürünü direk olarak hedef almamaktadır.

Not 2: Kimya ve biyolojiyle ilgili akademik bilgi birikimim olmadığı için kullandığım bazı terimlerde hatalar yapmış olabilirim. Dikkatinizi çeken şeyleri yorum olarak yazabilirsiniz.

(Body Shop duş jeli fotoğrafı buradan, Dove vücut losyonu fotoğrafı buradan, Lush şampuan fotoğrafı buradan, Max Factor mascara fotoğrafı buradan alınmıştır)

 

 

24 Yorum

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.