Yazı
2 yorum

Haga

Artık günler iyice kısalmaya baÅŸladı. Hafta içi günün aydınlık olduÄŸu saatlerde iÅŸ yerinde oluyorum ve günü kaçırmışım gibi hissediyorum. Eve geldiÄŸimde ise yatma saati yaklaÅŸmış gibi geliyor. Bu yüzden de haftasonlarını mümkün olduÄŸunca dolu geçirmek istiyorum. Bugün de yakın arkadaÅŸlarımdan biri olan Livia’yla buluÅŸtum. Öğle yemeÄŸi yemek için anlaÅŸtık ve Haga’da buluÅŸtuk.

Haga Göteborg’un 17. yüzyılda yapılanmaya baÅŸlamış bir bölgesi. Eskiden bu bölge işçi sınıfının oturduÄŸu bir kenar mahalleymiÅŸ. 1980’lerde bu bölgeyi yenilemiÅŸler ve ÅŸu an 19. yüzyıl havasında; evler küçük ve duvar gibi sık sık, her yer minimal. Åžu an Göteborg’un en pahalı yerlerinden biri. Ana caddesi yalnızca maÄŸazalardan ve kafelerden oluÅŸuyor ve araç trafiÄŸine kapalı. Göteborg’da vintage havası solumak, butik maÄŸazaları gezmek ve 70ler havasında kafelerde fika yapmak için ideal bir yer (Daha önce bahsettiÄŸim Nöller kafe de bu sokaktaydı).

Bugün Haga çok daha eğlenceli ve sıcaktı, çünkü noel marketi kurulmuştu. Tüm kafeler dışarıya masalar koymuş, glögg ve noel yiyecekleri satıyorlardı. Yiyeceklerin yanı sıra yün eldivenler, noel süslemeleri ve takılar da satılıyordu tüm sokakta.

Bu kadar güzel yiyeceğin arasında öğle yemeği için sakladığımız açlığımıza yenik düşmemek için çok uğraştık.

Bir kaç hafta önceki doÄŸum gününde Livia’ya muffin tarifleri kitabı ve muffin kalıbı almıştım. O günden beri her hafta deÄŸiÅŸik bir muffin deneyen Livia’nın noel süslemeli muffinleri görünce aklı gitti. Umarım bir an önce böyle bir ÅŸey de piÅŸirir!

Sokağın en eğlenceli kısımlarından biri de küçük bir orkestra oluşturmuş noel şapkalı amcaların noel şarkıları çaldıkları yerdi. Burada insanlar sokakta dans ederek yürüyorlardı ve herkes gülümseyerek şarkılara eşlik ediyordu.

Sokağın tamamını gezdikten sonra açlığa daha fazla dayanamayıp bir kafeye girip, güzel bir beyaz peynirli pay yedik, tabi bol dedikodu eşliğinde!

Haga’daki noel marketi noele kadar her cumartesi pazar kurulu olacakmış. Haftaya da gidip bugün yiyemediÄŸim yiyecekleri yemeyi planlıyorum. Yeni yıl hediyeleri almak için de bu market iyi bir fırsat olabilir.

2 Yorum

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.