Yazı
2 yorum

Ä°sveç’te Bir Yer – Toplu Taşıma Durakları

“2/50”

Göteborg’daki toplu taşıma duraklarının, hepsinde bulunan ortak özellikler sebebiyle ilgi çekeceÄŸini düşündüğümden serinin ikinci yazısında onlardan bahsetmek istedim. FotoÄŸrafları Göteborg’un Mecidiyeköy’ü diyebileceÄŸim, aktarma yapılan pek çok durağın bulunduÄŸu Korsvägen’de (tr. kesiÅŸen yol) çektim.

Durakların ortak özelliklerine gelirsek; her durağın başında o duraktan geçen otobüs ve tramvay numaralarını ve yönlerini gösteren bir tabela bulunuyor. Bu tabelaya verilen harflerle taşıtlara hangi yönden bineceÄŸinizi kolayca anlayabiliyorsunuz (örneÄŸin Korsvägen’den 4 numaralı tramvayla ÅŸehir merkezine gitmeniz gerekiyorsa E durağından binmeniz gerekiyor).

Bu tabelaların yanındaki -posta kutusuna benzer- kutudan haftaiçi her gün ücretsiz Metro gazetesi alıp okuyabiliyorsunuz. Kutunun üzerindeki yazıda, herkesin gazeteden faydalanabilmesi için “gazetenizi paylaşın, okuduktan sonra toplu taşıma araçlarına veya iÅŸ yerinizdeki kahve odanıza bırakın” yazıyor. Ben de bu gazeteye iÅŸ yerine getirenler sayesinde göz atıyorum her gün.

Durakların içlerindeki elektronik ekranda otobüslerin ve tramvayların durağa ulaşmak için kaç dakikaları kaldığını takip edebiliyorsunuz. Aynı zamanda dakika bilgisnin yanındaki mavi işaret bu aracın tekerlekli sandalyeyle veya bebek arabasıyla binmek için uygun olup olmadığını gösteriyor. Bu ekranların altındaki panoda o duraktan geçen araçların detaylı durak ve saat bilgileri, hatların haritası, SMS bilet almak isteyenler için bölgelere göre uygun kodlar ve genel bilgiler, duyurular bulunuyor.

tram stop_0114_02

Korsvägen gibi ana duraklarda bir de yolcuların kahve, atıştırmalık yiyecekler, gazete, dergi satın alabilecekleri, içinde banklar olan küçük bir bekleme salonu bulunuyor. Bu imkan özellikle havanın eksi derecelerde olduğu kış günlerinde çok işe yarıyor. İçerideki ekranda da araçların kaç dakikaları kaldığını görebildiğiniz için beklerken panik olmadan kahvenizi rahatça içebiliyorsunuz :)

tram stop_0114_03

2 Yorum

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.