Yazı
0 yorum

Nutella Mus, Peynirli Pay ve Kızlarla Haftasonu

Cuma akÅŸamı kız arkadaÅŸlarım Livia, Jordanka ve Yafen’i yemeÄŸe çağırdım. Hep birlikte bir ÅŸeyler yapmayalı uzun zaman olmuÅŸtu. Barış da burada yokken kız kıza vakit geçirmek güzel olur diye düşündüm. Livia her zaman harika yemekler yaptığı için yemek konusunda ondan yardım aldım ve beyaz peynirli pay yapmaya karar verdik. YemeÄŸi nasıl olsa Livia’yla yapacağım için onlar gelmeden tatlı hazırlasam iyi olur diye düşündüm. Dünyanın yapması en kolay tatlılarından biri olan “Nutella’lı Mus” u hayal ederek tüm iÅŸ gününü öyle geçirdim ve eve gitmeden markete uÄŸradım. Mus sadece Nutella ve çırpılmış kremadan oluÅŸuyor, bunlarla birlikte çilek, ahududu gibi donmuÅŸ meyveler de aldım. Eve gelip biraz temizlik yaptıktan sonra tatlıyı yapmaya baÅŸladım. Kremayı mikserle yaklaşık 10 dakika çırpmama raÄŸmen hiç bir katılaÅŸma belirtisi göremeyip yanlış krema aldığımı farkettim. Normal çırpmalık kremaların yaÄŸ oranı %40 olduÄŸu için, ben %15 yaÄŸ oranı olan baÅŸka bir krema görünce hemen “ne kadar az kalori, o kadar iyi” diyip ona sarılmıştım, fakat aldığım krema yemeklik kremaymış. Hemen panikle Jordanka ve Yafen’i arayıp, gelmelerine iki durak kala onları tramvaydan indirip krema aldırdım :)

O sırada Livia da gelip benim paniÄŸimi görünce “yemeÄŸi ben hallederim” dedi. Ben Jordanka ve Yafen’den kremayı alıp tatlıyı yapana kadar Livia payın içini hazırlamıştı bile. DediÄŸim gibi, yukarda gördüğünüz fotoÄŸraftaki tatlı krema ve nutelladan oluÅŸuyor. Ä°kisini iyice çırptıktan sonra küçük kaselere koyup buz dolabında iyice soÄŸuttum.

Payın tarifi de Livia’dan, ama hatırladığım kadarıyla anlatabilirim. Küçük küçük doÄŸramış beyaz peynir, siyah zeytin, domates, soÄŸan ve yumurta bir kapta karıştırılıyor. Daha sonra bu karışım büyükçe bir milföy hamurunun ortasına konup, hamurun kenarları karışımın üzerine doÄŸru katlanıyor. Hazırlanan pay fırında yarım saat kadar piÅŸiriliyor. Hem çok lezzetli, hem de yapması çok kolay bir yemek. Barış geldiÄŸi zaman ona da yapma sözü verdim. Umarım Livia’nın yaptığı gibi yapabilirm.

Yemekle birlikte Jordanka’nın hazırladığı votkalı kokteylleri içtik ve bir ağızdan sohbet ettik :) Film de izlesek güzel olur diye düşünüp Barış’ın gitmeden önce sıkılmayıp izleyeyim diye bıraktığı filmlerden ‘Love and Other Drugs‘ı seçtik. Tam günün önemine uygun, kız kıza izlenecek romantik bir filmdi. Normalde bu tarz filmleri pek sevmesem de, o gece için daha güzel bir film olamazdı :) Arada filmi durdurup ÅŸu an hatıramadığım, o an için çok önemli olan kritikler bile yaptık. Molalardan birinde de tatlılarımıza saldırdık. Musun yanında marketten aldığım meyveler de çok iyi gitti. Nutella’lı musu denemek isterseniz meyveyle yemenizi tavsiye ederim.

Filmden sonra biraz daha sohbet ettik. Saat geç olmuÅŸtu, dışarısı da -10 derece civarındaydı, “gitmeyin, burda kalın bu gece” dedim, hepsi kabul etti :) Erkek arkadaÅŸlarını arayıp gelmeyeceklerini haber verdiler. Sanırım çocuklar biraz ÅŸaşırdı, çünkü daha önce hiç yapmamıştık bunu. Ä°nanılmaz eÄŸlendik! Onlar kalmaya karar verdikten sonra kanepeyi açıp yatak haline getirdik, pijama niyetine bir ÅŸeyler giydik ve gece 2:30’a kadar monopoli oynadık. Uzun zamandır sadece kızlarla böyle eÄŸlenceli vakit geçirmemiÅŸtim.

Hepimiz çalışıyor olduğumuz için, o hafta içlerinin verdiği yetişkin insan disipliniyle, geç yatmış olmamıza rağmen mantıklı bir saatte aynı anda uyandık :) Jordanka kahve içmeden uyanamadığı için Türk kahvesi yapacağını söyledi ve içip içmeyeceğimizi sordu. Daha önce Türk kahvesini hiç denemedikleri için Yafen ve Livia da içmeye karar verince ben de içeyim dedim. Kahvaltı öncesi kahvelerimizi içtik ve ben onlara fal baktım. Fal bakmayı pek bilmem, ama bir şeyler uydurdum ve çok hoşlarına gitti uydurduklarım. Benim fincanıma da her biri bir kaç yorum yaptı.

Kahvaltı işini de süper yetenekli Livia ele alıp harika muffinler pişirdi. Akşam çok yemiş olmamıza rağmen muffinlerin kokusu bizi cezbetti, fırından çıkar çıkmaz saldırdık.

Onlar gitmeden önce, her boş vaktimizde yaptığımız gibi, önümüzdeki tatil günlerinde nerelere gitsek diye düşünüp, internetten hava yolu şirketleri ve haritalara bakıp hayallere daldık. Tatil günlerini henüz bilmiyoruz ama gelecek haftasonu yine böyle toplanalım diye düşündük. Yorgan ve yastıkları toplayıp bir yere kaldırdık, muhtemelen gelecek haftasonu da kullanmamız gerekecek :)

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.