Yazı
0 yorum

Majorna – Gathenhielm Evleri

Pazar günü Barış’la scooterımıza atlayıp gezmeye çıktık. Hava pek sıcak olmadığı için bu sefer pikniÄŸe deÄŸil de, sadece daha önce görmediÄŸimiz yerlere gezmeye gidelim dedik. Çıkmadan önce Barış kafasından bir rota belirlediÄŸi için, ben sadece kendimi scooterın keyfine bırakıp etrafı izledim yol boyunca :)

Yirmi dakikalık kısa yolculuk sonunda Göteborg’un daha önce pek iÅŸimiz düşüp de gelmediÄŸimiz bir yerleÅŸim bölgesine geldik; Majorna. Bu bölgenin en ilgi çekici yeri, ÅŸu an korunmaya alınmış, 1700 ve 1800 yıllarından kalan eski evlerin olduÄŸu 150×150 metrelik bir alan. Bu alanda Gathenhielmska, Jedeurska ve Söderlingska adında üç bahçe ve Majorna’ya modern (1800’lerin sonları) binalar yapılmadan önceki haliyle korunan bir kaç tane de ev bulunuyor. Bu eski bölge 1936 yılında korumaya alınmış ve o zamandan beri de bu bölgede yılda bir kere kutlamalar yapılıyor.

Bahçeler ve evler çok bakımlı ve güzeldi, özellikle bir evin kapısında asılı olan eski dantel perdelere (alttaki fotoğraf) bayıldım!

Kıyafet detayları: Kot pantolon ve çanta Asos, askılı siyah penye, çengelli iğne desenli bluz ve ayakkabılar H&M

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.