Yazı
5 yorum

Majorna’da Bit Pazarı

Göteborg’un en sevdiÄŸim, en ÅŸahsına münasır bölgelerinden biridir Majorna. Eski yerleÅŸim yerlerinden, o zamanlar işçi sınıfının yaÅŸadığı bir bölgele olan Majorna’da bugün hep gençler, hippiler ve alternatif insanlar oturuyorlar.

Majorna’da her sene bu zamanlar büyük bir bit pazarı (isveççe; loppis, ing; garage sale) düzenleniyor. Majorna insanları evlerinin ve dükkanlarının önlerinde elden çıkarmak istedikleri eÅŸyaları yeni alıcıları için sergiliyorlar.

Biz de bir önceki pazar günü öğlene doÄŸru scooterımıza atlayıp Majorna’ya gittik. Mahallenin tüm sokakları tıklım tıklım doluydu. Scooterımızı bir park yerine park edip gezmeye baÅŸladık.

Ä°kinci el eÅŸyaları çok severim. Onların daha önce baÅŸka hatıraları olduÄŸunu bilmek, baÅŸka yerlerde baÅŸka olaylara ÅŸahitlik ettiklerini düşünmek bana garip bir huzur veriyor. Bunun yanı sıra piyasada baÅŸka yerlerde bulunmalarına imkan olmadığını bilmek de bu eÅŸyaların deÄŸerlerini gözümde ayrıca yükseltiyor. O yüzden genellikle alışveriÅŸ yaptığım dükkanlar Göteborg’un ara sokaklarında denk geldiÄŸim ikinci el eÅŸya dükkanlarıdır. Barış da bunu bildiÄŸi için beni hiç ellemeden Majorna’da hevesimi almamı bekledi :)

Eşya satan insanlar olduğu gibi bir de evlerinde yaptıkları pastaları, kekleri, kahveleri satan insanlar da vardı. Bu fikir biraz dolaşıp acıktıktan sonra daha da mantıklı göründü. Biz de küçük bir çocuğun sattığı keklerden birer dilim alıp gezimize öyle devam ettik.

Fincanların, vazoların, sehpaların, anlamı olmayan yüzlerce eşyanın arasında kendimi kaybettim :) Herşeyi çok beğendim, ama hepsini (ya da örneğin çok beğendiğim bir masayı, sehpayı) almam mümkün olmadığı için, onları alan insanların bir sene sonraki bit pazarında satacaklarının ve bana yeniden alma fırsatı doğacağının hayallerini kurdum :)

Sonuç olarak eve bir eskici dükkanından aldığım ince camdan yapılmış bir ÅŸiÅŸe (4.5 tl), yaÅŸlı bir amcadan aldığım, üzerinde 1800’lerden kalma tramvay resimlerinin olduÄŸu bir tabak (4 tl), bir kadının evinin önünde sattığı üç tane ince gümüş yüzük (tanesi 1.5 tl) ve Barış’ın beÄŸendiÄŸi iki yemek kitabı (tanesi 6 tl) ile döndük :)

Majorna bana cennet gibi bir ortam yaÅŸattı. Bir sonraki ‘loppis’e yanımda çok daha büyük bir çantayla, daha hazırlıklı bir ÅŸekilde gideceÄŸim :)

 

5 Yorum

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.