Yazı
2 yorum

Midsummer

Cuma günü Midsummer’ı kutladık. Kuzey avrupa ülkelerinde kutlanan bu en uzun gün yılın en eÄŸlenceli zamanlarından biri. O gün resmi tatil olduÄŸu için kutlamalar erkenden baÅŸlıyor. İnsanlar o gün ÅŸehirde deÄŸil, kırsal bölgelerde, yazlık evlerinde, bahçelerde, ormanlarda bir araya geliyorlar.

 

Ä°sveç geleneklerine göre öğle yemeÄŸi olarak yanında haÅŸlanmış patatesle, hardal veya sarımsak soslu salamura balık yeniyor. Yemek sonrası o bölgenin Midsummer kutlama alanında toplanıyorlar ve ‘Maypole’ denilen çiçeklerle süslenmiÅŸ direÄŸin etrafında müziklerle dans ediyorlar. Dans arasında çilekli pastalar yeniliyor, akÅŸam yemeÄŸi olarak da mutlaka barbekü yapılıyor.

Tüm bu kutlamaların ilk anından itibaren her ana eşlik eden olmazsa olmazlar bira ve İsveç likörleri. Bu sebeple öğleden itibaren insanlar şarkılar söylemeye ve dans etmeye başlıyorlar :)

midsommar4

Biz o gün kutlama alanlarından biri olan Gunnebo kalesinin bahçesine gittik. Ä°sveç’te normal zamanlarda rastlaması güç bir kalabalık vardı. Herkes piknik örtülerini sermiÅŸ, bahsettiÄŸim yiyeceklerle içkilerini içiyorlardı. Alanda bir de çay, kahve ve kurabiyeler satan bir çadır kuruluydu.

midsommar1
Kale girişinde insanları müzikle karşılayan bir grup

Başka bir çadırda ise müzik yapan bir grup vardı. Bu grubun eşliğinde bazen İsveç geleneksel dansları, bazen de direğin etrafında dans etmek için uygun şarkılar çalıyordu.

midsommar5

midsommar6

midsommar3

midsommar7

midsommar2

Ä°nsanlar bu güzel güneÅŸli günde, hiç olmadıkları kadar mutlu görünüyorlardı. Böyle zamanlarda hep olduÄŸu gibi yine Ä°sveç bize dünyanın en güzel yeri gibi göründü. Sonra hatırlamak istemediÄŸimiz kış ayları aklımıza gelince bu düşünceleri kafamızdan atıp günün tadını çıkarmaya devam ettik, direÄŸin etrafında ‘küçük kurbaÄŸa’ ÅŸarkısı eÅŸliÄŸinde zıplamaya baÅŸladık..

Ä°sveç’teki ‘Midsommar’ geleneklerini merak ediyorsanız bu linkteki videoyu izlemenizi tavsiye ederim.

 

2 Yorum

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.