Yazı
0 yorum

Noa Gym’de Pilates

Daha önce Yüzmemania ile ilgili yazımda, yüzme antrenörü Taha Engin ile blogum sayesinde tanıştığımdan bahsetmiÅŸtim. Taha’yla o zamandan beri sık sık yazışıyoruz. Yüzme antrenörlüğünün yanı sıra fitness eÄŸitmenliÄŸi de yaptığı için ÅŸu ana kadar ona pilates ve yogayla ilgili yüzlerce soru sordum :)

Ä°stanbul’a geleceÄŸimi duyunca beni eÄŸitmen olarak çalıştığı Noa Gym Galata‘ya davet etti. Hem Taha’yla görüşüp sohbet etmek hem de ondan bir ÅŸeyler öğrenmek için bu nazik daveti mutlulukla kabul ettim, hatta peÅŸime o hafta benim için iÅŸten izin almış olan Ezgi’yi de kattım :)

Antrenmana baÅŸlamadan önce Taha bize pilatesin ilkelerinden ve pilates yaparken en çok nelere dikkat etmemiz gerektiÄŸinden bahsetti. Teorik bilginin ardından ısınma hareketlerine geçtik. Ezgi de ben de birkaç senedir düzenli pilates yaptığımız için antrenmanda genel olarak çok zorlanmadık. Fakat ikimiz de bugüne kadar yalnızca mat, lastik ve topla pilates yaptığımız için diÄŸer aletleri kullanmaya pek alışkın deÄŸildik. Joseph Pilates adını verdiÄŸi bu disiplini, fitness hareketlerini temel ilkelere baÄŸlayarak, yatak ve koltuktan bozma kendi geliÅŸtirdiÄŸi aletler yardımıyla, askerler ve dansçıları rehabilite etme amacıyla geliÅŸtirmiÅŸ. Nefes alıp verme, konsantrasyon, akıcı ve yavaÅŸ hareket etme, vücut merkezine odaklanma, kontrol gibi prensiplerin pilatesin fitness’la arasındaki en büyük farklar olduÄŸunu da Taha’dan öğrendik.

noa gym_galata_02

Zaman ilerledikçe vücudumuz ağırlaştı, hareketler zorlaştı -ya da bize öyle geldi :) Yine de en zorlu hareketleri bile sabırla tamamladık. Bu sırada Taha da bize olan inancını kaybetmedi :)

noa gym_galata_03

Neredeyse iki saat süren antrenmanı tamamladıktan sonra Taha bize gym’i gezdirdi ve ders programlarıyla ilgili bilgiler verdi. Uzun süredir burada çalıştığı için Galata’nın nabzının nasıl attığını, galeri açılışları veya sergilerin gym’deki dersleri nasıl etkilediÄŸini direk gözlemleyebildiÄŸini, burayı nasıl ‘bir mahalle’ olarak gördüğünü, gelen herkesi yakından tanıma ÅŸansı bulduÄŸu için iÅŸini çok severek yaptığını anlattı.

noa gym_galata_04

noa gym_galata_05

Galata Kulesi’ne bir kaç dakika yürüme mesafesinde, eski bir ara sokaktaki Noa Gym, o bölgede yaÅŸayanlar veya çalışanlar için düzenli spor yapmaya teÅŸvik edici çok iyi bir fırsat. Ãœnlü gym zincirlerine göre daha küçük ama tertemiz, ve ilgili çalışanlarıyla insanın kendisini rahat ve spora odaklı hissedebileceÄŸi bir yer. Fitness dışında kiÅŸisel dersler ve kendi vücudunuza uygun spor tavsiyeleri için de destek veriyorlar. Bu harika deneyim için, bizimle sabırla ilgilendiÄŸi için ve dostluÄŸu için Taha’ya çok teÅŸekkür ediyorum :)

 

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.