Yazı
8 yorum

Organik Atıklardan Biyogaza

Ä°sveç’in geri dönüşüm sistemini çok iyi uyguladığından daha önce bahsetmiÅŸtim. Evde camları, kağıtları, kartonları, metalleri, plastikleri ayrı yerlerde biriktirip, evimizin yakınındaki geri dönüşüm istasyonlarındaki ayrı kutulara atıyoruz. BiriktirdiÄŸimiz bir baÅŸka atık da organik atıklar.

‘Ä°sveç’in çöpü bitti’ baÅŸlıklı o meÅŸhur haberi okumuÅŸsunuzdur. Atıklarının yalnızca %4’ü geri dönüşemez durumda olan Ä°sveç’te organik atıklar çok deÄŸerli. Bu atıklar biyogaz istasyonlarında kimyasal iÅŸlemlerden geçirilerek hem ısınmada, hem de ulaşım araçlarında kullanılıyor. 2012 yılında 242 farklı tesiste 1.6 Twh biyogaz üretilmiÅŸ. Bu rakamın 2015 yılında 3 Twh’ye çıkması hedefleniyor*. Göteborg sokaklarında biyogazla çalışan ÅŸehir içi otobüslerini, taksileri sıklıkla görüyoruz. 2005 yılından beri de biyogaz treni ‘Amanda’ hizmet veriyor. Bu kadar geniÅŸ alanda fayda alınabildiÄŸi için organik atıklar çok deÄŸerli sayılıyor.

Bir kaç gün önce kapı çalındı. Belediyenin görevlendirdiği bir kız, organik atıklarımızı biriktirmemizi kolaylaştırmak ve herkesi bilinçlendirmek için ücretsiz bir kit dağıttıklarını anlatarak bunları bıraktı; dolap içine vidalanabilen bir kutu, onun içine yerleşecek bir kese kağıdı, lavabodaki yemek artıklarını toplamamıza yardımcı olacak plastik bir aparat ve nelerin organik atık sayıldığını, bunların nasıl işlemlerden geçirildiğini anlatan bir kitapçık.

Her çöp istasyonunda bu kese kağıtlarından ücretsiz edinebildiğimiz için organik atıkları biriktirip geri dönüştürmemiz çok kolay. Tek yapmamız gereken dolabımızdaki çok sayıda geri dönüşüm torbalarının yanına bir yenisini eklemek :)

Türkiye’nin organik atıklar ve geri dönüşüm konusunda çok büyük bir potansiyeli olduÄŸundan eminim. Ä°stanbul’da cam ve plastikler için geri dönüşüm konteynerlarına denk gelmiÅŸtim. Orada yaÅŸarken de camları ve kağıtları mutlaka ayrıştırıyordum, fakat bunların benden çıktıktan sonra geri dönüşüp dönüşmediklerine dair ciddi şüphelerim vardı.

Fizikteki ‘Enerjinin Korunumu Yasası’ gibi, dünyada yediÄŸimiz, içtiÄŸimiz, ürettiÄŸimiz, tükettiÄŸimiz ÅŸeylerden çıkan kullanmadığımız kısımlarının ‘çöp’ olmadığına, bunların mutlaka baÅŸka ÅŸeylere dönüşmesi ve yeniden kullanılması gerektiÄŸine inanıyorum. Atıklarımızın hepsini tek bir torbaya doldurup, sonra bu torbaları çöp daÄŸları ÅŸeklinde yaÅŸadığımız yerlerden uzak alanlarda biriktirip onları görmezden gelemeyiz. Dünyanın geleceÄŸi için, devletlerin de destekleriyle geri dönüşüm ve sürdürülebilir enerji konularına kafa yormamız gerekiyor.

Sizin bu konuda takip ettiÄŸiniz çalışmalar var mı? Türkiye’de biyogaz projelerinin ne aÅŸamada olduÄŸunu biliyor musunuz? Geri dönüşüm için evinizde çöplerinizi ayrıştırıyor musunuz?

8 Yorum

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.