Yazı
3 yorum

Peony ve Kır Çiçekleri

Bu bahar yeni eve taşınıp yerleşince evi çiçeklerle doldurmak istedim. Balkon tahmin ettiğimizden daha büyük olduğu için dört kişilik ahşap masa ve sandalyeler de orayı doldurmaya yetmedi. Ben de balkonun her köşesine saksılarca çiçek almaya karar verdim. Bu kararı verdiğimden beri yağmurlar dinmedi, hava bir türlü ısınmadı; benim de hevesim bir sonraki güneşli güne kadar kırıldı böylece. Yine de bu hayalime kadar beni oyalayacak bir kaç güzel çiçek ve bir yeşil vazo aldım.

Kır çiçekleri dışında en sevdiÄŸim çiçek olan ‘Peony’ lerin tam zamanıydı mayıs-haziran ayları. Çiçekçinin önünden geçerken kendim için üç tane aldım. Gül ailesinden olan bu çiçekler, bizim alışkın olduÄŸumuz gül çeÅŸitlerinden daha güzel ve romantik geliyorlar bana. Özellikle de destelercesini bir arada görmek beni en mutlu eden manzaralardan olabilir :)

Peony’lerin Türkçe ismini araÅŸtırdım, hatta Türkiye’deki çiçekçilere de sordum ama kesin bir cevap alamadım; ‘erengül’ diyenler de oldu, ‘ÅŸakayık’ diyenler de. Türkçe’deki tam karşılığını biliyorsanız, benimle paylaşırsanız çok sevinirim!

3 Yorum

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.