Yazı
11 yorum

Pratik Detaylar

Ä°sveç’te her yer hayatı kolaylaÅŸtıran ayrıntılarla dolu. Bu ayrıntıların asıl sebebi iÅŸ gücünün kuzey avrupa ülkelerinde çok pahalı olması. ÖrneÄŸin ÅŸehir kütüphanelerinde kütüphane kartınızla dilediÄŸiniz kitabın kaydını yaparak kendiniz alıyorsunuz, geri vermek istediÄŸiniz kitapları da yine o kartınızı makinaya okutarak otomatik bantlara kendiniz bırakyorsunuz. Böylece kütüphanede çalışan bir kaç kiÅŸi yalnızca soruları olan insanlara yardım ediyor ve çalışan sayısı azaltılmış oluyor.

Ä°sveç’e geldiÄŸimizde garipseyip ÅŸaşırdığımız pek çok detayı çoktan benimsemiÅŸiz bile. Geçen haftasonu Barış’la ÅŸehir dışındaki büyük elektronik maÄŸazalarının, Ä°kea’nın ve büyük bir süpermarketin bulunduÄŸu bölgeye gitmiÅŸtik. AlışveriÅŸ öncesi süpermarketin dışındaki kafede bir ÅŸeyler atıştırırken bu detaylar yeniden dikkatimizi çekti. Blogumda da bu gündelik ÅŸeylere yer vermek istedim. (FotoÄŸrafların kalitesi telefonumla çekildiÄŸi için biraz düşük)

Yine zamandan kazanmak ve ekstra iş gücünü önlemek için bir çok mağazada küçük paketleme tezgahları bulunuyor. Buradaki ücretsiz paket kağıtları ve paket süsleriyle müşteriler aldıkları hediyeleri kendileri paketliyorlar. O gün gittiğimiz Coop süpermarketi de dışarıya böyle bir tezgah koymuştu. Tezgahın altındaki ücretsiz orta kalite paket kağıtlarının yanında bir de 5 kron (1.3 tl) ödeyerek 1 metre alabildiğiniz kaliteli paket kağıdı makinası vardı. Makinanın üzerinde, alınan her metre kağıdın parasının orman fonuna gittiği not edilmişti.

Her marketin olmazsa olmazı baÅŸka bir ÅŸey de pet ÅŸiÅŸe ve metal içecek kutuları dönüşüm istasyonu. Dünyanın en çok geri dönüşüm yapan ülkelerinden biri olan Ä°sveç’te her evde tüm atıklar mutlaka ayrıştırılıyor. Binaların altındaki çöp odalarında metal, beyaz cam, koyu renk cam, plastik, karton, kağıt, pil, ampul, elektronikler, ayrışabilir çöpler baÅŸta olmak üzere ayrı ayrı çöp bidonları bulunuyor. Plastik ve metal içecek kutuları da depozitolu olarak satıldığı için insanlar bunları çöpe atmayıp evde biriktiriyorlar.

Bizim de mutfak lavabolarımızın altındaki dolaplar tamamen geri dönüşüm çöpleri için ayrılmış durumda. Bir kaç haftada biriken pet şişeleri ve metal içecek kutularını marketlerdeki bu istasyonlara getiriyoruz. Yukarıdaki fotoğrafta, üst bölmeye bu şişele ve kutular tek tek atılıyor. Kutular o banttan içeri düşerken barkodları okunuyor. Şişeleri atma işlemi bittikten sonra toplam para miktarı ekrandan okunuyor. Buna göre isteyen yeşil tuşa basıp parasını kasadan tahsil ediyor, isteyen de sarı tuşa basıp bu miktarı çevre koruma fonuna bağışlıyor. Bu istasyonların yanında gelede bir de kağıt peçetelikler ve el temizleme sıvıları bulunur ki insanlar kirli şişeleri elledikten sonra ellerini temizleyebilsinler diye :)

Supermarketlerin kasalardan sonraki kısımlarında bir de sigara makinaları bulunuyor. Kasada parasını ödediğiniz ve ayrı bir fiş aldığınız sigara paketini, daha sonra o fişi bu makinaya okutarak buradan temin edebiliyorsunuz. Bunun sebebi hem kasada yapılan yaş kontrolü, hem de görevliyi tek tek sigara vermekle uğraştırmamak. Böylelikle her kasanın yanında paket paket sigara tedarik etme zorunluluğu da ortadan kalkmış oluyor.

Yalnızca büyük supermarketlerin kullandıkları bir uygulama var; otomatik ödeme. Marketin müşteri kartlarına sahip olan müşteriler bu uygulamadan yararlanabiliyorlar. Her müşteri alışveriÅŸe baÅŸlamadan önce giriÅŸteki bu tarayıcılardan bir tane alıyor (aÅŸağıdaki fotoÄŸraf). Daha sonra satın aldığı her ÅŸeyin barkodunu bu tarayıcıya okutarak ve sepetindeki torbalara yerleÅŸtirerek alışveriÅŸini tamamlıyor. AlışveriÅŸi bittiÄŸinde toplam miktar hesabından otomatik olarak çekiliyor ve aldığı her ÅŸey paketlenmiÅŸ, yola çıkmaya hazır oluyor :) Bu yöntem Ä°sveç’te özellikle geniÅŸ ailelerin sıkça tercih ettiÄŸi bir yöntem. Zaman tasarrufu açısından da oldukça faydalı. Bu yöntemin daha basit versyonu da kendin ödeme yapabildiÄŸin kasalar. Biz genellikle o kasaları kullanıyoruz. AlışveriÅŸimiz bittiÄŸinde tek tek barkodları okutup kredi kartımızla ödeme yapıyoruz. Tüm bu yöntemlerde insanlara güven ön planda.

Haftasonu alışverişimize başlamadan önce etrafta farkettiğimiz bu detayları fotoğraflamak istedik. Bu kolaylıkları her ne kadar benimsemiş olsak da, bunlarla her karşılaştığımızda takdir ediyoruz. İş gücünün pahalı olması teknolojik imkanlarla bir araya gelince ortaya harika çözümler çıkıyor.

11 Yorum

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.