Yazı
0 yorum

Rock Werchter 2015

Barış’la Ocak ayında Belçika’da düzenlenen bu rock festivalinden haberdar olup gitmeye niyetlendik. Sonra Åžubat’ta benim hamile olduÄŸumu öğrendiÄŸimiz zaman, önümüzdeki ayların planlarını gözden geçirdik ve bu festivalin bizim için kaçırılmaması gereken bir fırsat olduÄŸuna karar verdik.

Biletleri almadan önce, Belçika’ya nasıl gideceÄŸimiz, orada nerede kalacağımız, festival alanının konumu gibi ÅŸeyleri düşünüp inceledik. Ben pek çadır insanı olduÄŸumu söyleyemem. Rahat yatıp yatmamaktan ziyade, özel duÅŸ ve tuvalete sahip olmak benim için gerçekten çok önemli. Barış da bunu bildiÄŸinden, ve festival zamanı yaklaşık beÅŸ buçuk aylık hamile olacağım için rahatımızın önemli olacağını düşündüğünden, otel ve ulaşımın dahil olduÄŸu festival paketlerinden almaya karar verik.

Bu paket biletler 4 günlük kombine biletlerden daha pahalı, fakat bahsettiğim gibi otel konaklaması, kahvaltı, festival alanına ulaşım da konser biletleriyle beraber paketin içine dahil. Ayrıca bu özel biletlerle girişlerdeki sıraları atlayıp, başka bir kapıdan alana giriş yapabiliyorsunuz, ve yorulursanız oturabileceğiniz rahat koltuklara sahip, yağmur yağarsa sığınabileceğiniz bir lounge alanından (alttaki iki fotoğraf) da faydalanabiliyorsunuz.

3 günlük ön Belçika gezimizden sonra festivalin ilk günü Brüksel’deki otelimizden festival süresince kalacağımız otele taşındık. Otelde festival görevlisiyle buluÅŸup, bizim gibi paket bilet alanlarla beraber festival bilekliklerimizi ve günlük programlarla ilgili bilgileri aldık.

Bundan sonraki 4 günümüz tam kamp havasında geçti: sabah -akÅŸamın yorgunluÄŸuyla zorla da olsa, otelin 10:30’da son bulan kahvaltısını kaçırmamak için- 10:00 gibi kalkış, 12:00’deki festival alanına giden otobüse binmeden önce kahvaltı, duÅŸ ve hazırlanma, 13:00’te festival alanına varış ve akÅŸam 01:00’deki otele dönüş otobüsüne kadar festivalin tadını çıkarma!

Dört gün boyunca aynı ÅŸeyleri yaptık, ve ben ilk gün içimden ‘bu dört günü güzelce geçiririz umarım’ diye küçük şüpheler geçirirken, festivalin son günü ‘lütfen bitmeeeeaa’ diye aÄŸlayacak durumdaydım.

Rock Werchter - 1

Rock Werchter - 2

Daha önce hiç bu kadar büyük bir festivale katılmamıştım. Günlük 100.000’e yakın ziyaretçisi olan bu dev organizasyonda üç büyük sahne kurulmuÅŸtu. Tüm sahnelerdeki performansların detaylarını Rock Werchter’in resmi uygulamasından telefonlarda takip etmek çok kolay ve pratik oluyordu. Böylece hangi sahneden hangi sahneye ne zaman koÅŸturmamız gerektiÄŸini planlayabiliyor ve anlık bilgileri görebiliyorduk.

Rock Werchter - 8

Rock Werchter - 16

Rock Werchter - 15

Rock Werchter - 13

Rock Werchter - 14

Rock Werchter - 9

Önceki yazılarımda bahsettiÄŸim, Belçika’da yaÅŸayan arkadaÅŸlarımız Evrim ve Hande de bu festivale katılıyorlardı, fakat onlar çadırda kaldıkları için ilk günün öğleden sonrası onlarla buluÅŸabildik ve sonrasında maceralarımıza beraber devam ettik :)

Rock Werchter - 19

Evrim bize daha önce bu festivaldeki ‘geri dönüşüm’ meselesinden bahsedip ‘festivalde içeceÄŸe para harcamanıza gerek yok demiÅŸti’. O zaman ne dediÄŸini anlamamıştık fakat ilk gün bunun ne anlama geldiÄŸini deneyimledik. İçecek satılan alanların yanına ‘Recycle’ stantları kurmuÅŸlar. Etraftan topladığın 20 tane plastik bira bardağı veya pet ÅŸiÅŸeyi getirirsen, bir tane içecek kuponu kazanıyorsun. İçecek kuponlarının tanesi 2.5 euro. Bira içenler için belki bu rakam çok fazla deÄŸildir, fakat ben sadece su içtiÄŸim için, sular da yarım litre deÄŸil 33 cc’lik olduÄŸu için 2.5 euro benim için üzücü oluyordu. Sonra bulunduÄŸumuz yerden ‘ben bir içecek alayım’ diyip içeceklerin satıldığı alana varana kadar yerde zaten 20-30 tane bardak, pet ÅŸiÅŸe gördüğümüzü fark edince biz de geri dönüşüm iÅŸine girdik ve festivalin sonuna kadar içeceÄŸe neredeyse para ödemedik :)

Rock Werchter - 3

Rock Werchter - 20

Rock Werchter - 5

Rock Werchter - 23
(Ben kendimi kaptırmış coca cola hediyeleri yakalama oyunu oynarken)

Rock Werchter - 17
(Florence and The Machine)

Rock Werchter - 24

Rock Werchter - 6

Rock Werchter - 21
(Pharrell Williams)

Rock Werchter - 7

Rock Werchter - 18
(The Cat Empire)

Rock Werchter - 10

Rock Werchter - 22
(Lenny Kravitz)

Rock Werchter - 11

Rock Werchter - 12

Bu seneki festivalin en ünlü isimleri The Chemical Brothers, Faith No More, Mumford & Sons, Pharrell Williams, Lenny Kravitz, The Prodigy, Muse ve Kasabian idi. Bunlar dışında Alt-J, Of Monsters and Men, The Cat Empire, Angus & Julia Stone, First Aid Kit, Patti Smith, Hozier, The Vaccines, Chet Faker gibi isimleri de dinledik. Barış’la ortak kararımız olarak festivalde dinlemekten en çok keyif aldığımız, canlı performansını en çok beÄŸendiÄŸimiz isim kesinikle Damien Rice’dı. Konser programlarını takip ediyorum, seneye kesinlikle bir yerlerde yakalayacağım onu tekrar.

Bizim için çok güzel bir festival deneyimi oldu bu. Her ne kadar çadır hayatını yaşamamış olsak da, aldığımız karardan son derece memnunduk. Festivalin ilk günü benimsediğim tüm hijyen ilkelerini uygulamama rağmen, son gün çimlerde, çöplerin arasında yatarak dinleniyordum :) Otelde kalmak, en azından sabahları sağlıklı bir kahvaltı yapmak gün içindeki yorgunluğumuzu epey azalttı.

Rock Werchter benim bugüne kadar katıldığım en güzel festivaldi. Gelecek senenin programını sabırsızlıkla bekliyorum. Bu festivale yeniden gideceğimizden kesin eminim :) Son günkü duygularımın temsili olarak bu ekran görüntüsünü ekliyorum:

RW

 

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.