Yazı
0 yorum

Sebze Çorbası

Bu hafta Barış’la ne piÅŸirsek diye düşünürken aklımıza Barış’ın eski ev sahibi Barbara’nın ara sıra yaptığı çorba geldi. Barbara kocaman bir tencereye evde ne kadar kök sebze varsa doÄŸrayıp, baklagiller ve etle uzun süre piÅŸirip deÄŸiÅŸik bir çorba yapıyordu. Biz de markette bulabildiÄŸimiz sebzelerle öyle bir yemek yaptık.

Ne olduklarını bilmeyip ürktüğüm kök sebzeleri çıkarınca geriye bunlar kaldı; patates, havuç ve tatlı havuç :) Normalde kereviz, turp, ve Ä°sveç’te bulunan adlarını bilmediÄŸim bir kaç çeÅŸit kök de konulabilirdi ama kerevize olan sevgim (!) diÄŸerlerine de ön yargılı yaklaÅŸmama sebep olunca, çorbamız basite indirgenmiÅŸ oldu.

Tarifini de anlatayım. Önce soğanları yağda biraz kavurduk, sonra domates salçası ve tavuk bulyon ekledik ve bir kaç dakika daha kavurduk. Sonra patates, havuç ve tatlı havucu küp küp doğrayıp mercimeklerle birlikte tencereye koyup biraz da kaynamış su ekledik. Biraz piştikten sonra doğranmış sarmısak, maydonoz ve meksika fasulyelerini de ekledik. Meksika fasulyeleri konserve olduğu için çok pişmesine gerek yoktu.

Gördüğünüz gibi pek de uyulması gereken bir tarif yok :) Malzemeler ve miktarları tamamen size kalmış. Soğanların önce biraz pişirilmesi gibi dikkat edilecek bir kaç nokta var, gerisi ise yaratıcılık. Ben et yemeyi pek sevmediğim için içine et koymadık. Onun yerine biraz besleyici olması açısından mercimek ve meksika fasulyesi koyduk.

Çok sulu olmasını istemediğimizden az su koyduk, o yüzden pek çorba görüntüsü yok :) Üzerine de küçük küçük doğradığımız ekmekleri tereyağında kızartıp koyduk ve limon sıktık. Çok lezzetli ve besleyici bir yemek oldu :)

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.