Yazı
3 yorum

Semla – Geleneksel Ä°sveç Pastası

Yılın en sevdiÄŸim zamanlarından biri geldi; ÅŸubat ayında baÅŸlayıp paskalyaya kadar devam edecek olan ‘Semla’ zamanı!

Semla (çoÄŸul hali ‘Semlor’) tarihi çok eskilere dayanıyor. Özellikle kuzey Avrupa’da populer olan Semla ‘günah çıkarma günü’ denilen ve her zaman salı gününe gelen (bu sene 21 Åžubat) bu günde yenilen geleneksel hale gelmiÅŸ bir yiyecek. 21 Åžubat’ı beklemeden ÅŸehirde bütün pastaneler Semla’yla doldu. Ben de bekleyemeyip bir tane yedim bile :)

Ä°smi Latince semilia (en iyi kalite buÄŸday) kelimesinden gelen Semla’nın ana malzemeleri kakuleli hamur, badem ezmesi, pudra ÅŸekeri ve çırpılmış krema. Hamuru yuvarlak ÅŸekilde piÅŸirdikten sonra üst kısmını kesiyorlar, içine badem ezmesi ve çırpılmış kremayı koyduktan sonra kestikleri bu parçayı üzerine koyup pudra ÅŸekeri döküyorlar.

Semla’yı yemek için en pratik yol önce en üstteki parçayı yemek. Bu parça kremaya batırılarak yenildikten sonra geri kalanını ısırarak yemek daha kolay oluyor. Yine de kremayla baÅŸetmek biraz güç :)

Yıllar önce ilk defa Semla yediÄŸimde bu yiyecek bana çok anlamsız ve tatsız gelmiÅŸti, fakat zamanla çok sevmeye baÅŸladım. Genellikle biri badem ezmeli (üzeri yuvarlak parçalı), diÄŸeri vanilya kremalı (üçgen parçalı) olmak üzere iki çeÅŸit çıkarıyorlar. Ben badem ezmesini pek sevmediÄŸim için vanilya kremalı olanı yeme taraftarıyım. Evde piÅŸenler dışında kiÅŸi başına yıllık beÅŸ Semla düşen İsveç’te bu günlerde her pastane Semla’yla dolu ve pastaneler arası ‘yılın Semla’sı’ yarışmaları yapılıyor. Yılın bu zamanlarında yolu kuzey avrupa ülkelerine düşenlere mutlaka denemelerini tavsiye ederim.


(Brogyllen- Semla dekoru)

3 Yorum

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.