Yazı
9 yorum

Seyahatlerimi Nasıl Planlıyorum

Tatil planlarımı nasıl yaptığım, bu kadar gezmeye nasıl vakit bulduğumla ilgili oldukça fazla sorular alıyorum. Ben de bu soruları kendime sorup cevaplarını toplarlayıp paylaşmak istedim.

Tatil günlerimi nasıl belirliyorum?

Öncelikle iÅŸ yerinden senelik ne kadar izin günüm var ve önümüzdeki bir yıl içinde kaç tane resmi tatil günü var, yılın başında bunları belirliyorum. Bir iki haftadır üzerinde çalıştığım bu planlamaları sizinle paylaÅŸabilirim. Ä°sveç’te yıllık izin günleri Türkiye’deki pek çok iÅŸ yerine göre daha fazla. Genellikle 25 iÅŸ günü olan yıllık izinler benim çalıştığım ÅŸirkette 7 gün ekstrayla 32 iÅŸ günü oluyor. Bu da 6 hafta 2 günlük uzun bir tatil zamanı veriyor.Ä°ÅŸ yerimin bir kuralı olarak perÅŸembe veya salı gününe gelen resmi tatil günlerine “mellan dagar” denilen ara günler de otomatik olarak ekleniyor. Ayrıca çalıştığım her ekstra saati dilersem saatlik ücret dilersem zaman olarak geri alabiliyorum, ben tabi ki saat olarak geri almayı tercih ediyorum.

2014 yılının takvimine baktığımda ara günlerle birleşen 16 resmi tatil günü olduğunu farkettim. Tüm 1-2 günlük hafta içi tatillerini haftasonuyla birleştirdiğimde Avrupa veya Türkiye için kullanabileceğim kısa tatiller, daha fazla izin günü alıp uzatarak daha uzak rotalarda kullanabileceğim tatil günleri kazanmış oluyorum. Bu hesaplamaya göre geçen seneki Japonya tatilimiz gibi, Nisan ayındaki Paskalya tatili süresince uzak bir rota için kullabileceğimiz bir kaç haftamız, Mayıs ve Haziran aylarında da haftasonuyla birleşen kısa tatillerimiz olduğu görünüyor.

Tatil planlarını yapmadan önce önümüzdeki yılın takviminin çıktısını alıp tüm resmi tatil günlerini ve ara günleri işarteliyorum. Bu bana hangi aylarda ne kadar tatil kullanabileceğimle ilgili bir fikir veriyor.

Gideceğim şehirlere ve ülkelere nasıl karar veriyorum?

Google Maps‘ten dünya haritasını açıp, görmeyi en çok istediÄŸim ülkelere göz atıyorum. Bu ülkeleri uzak ve yakın rotalar olmak üzere ikiye ayırıyorum. ÖrneÄŸin Japonya, Tayland, Peru, Panama, Güney Afrika gibi, gidince en az bir iki hafta ayırmak gereken yerleri ‘uzak rota’, Berlin, Madrid, güney Ä°talya, Amsterdam gibi yerleri, bir kaç günlük haftasonu tatili bile yeteceÄŸinden ‘yakın rota’ olarak iÅŸaretliyorum.

Ãœlkeleri belirlerken aklımda bulunması gereken en önemli ÅŸey pasaportum ve mevcut vizelerimle o ülkelere girip giremeyeceÄŸim gerçeÄŸi. Henüz Ä°sveç vatandaşı olmadığım için gidebileceÄŸim ülkeler Türk pasaportuyla girilen ülkeler, Ä°sveç’te yaÅŸadığım için Schengen ülkeleri ve geçen AÄŸustos ayındaki Londra gezimizden önce aldığım iki senelik vizemle girebileceÄŸim Ä°ngiltere ve Ä°rlanda’yla sınırlı. Sınırlı diyorum, fakat bu imkanlar listeme henüz görmediÄŸim ve görmeye can attığım pek çok ülkeyi ekliyor :) Türk vatandaÅŸlarının tabi olduÄŸu vize uygulamaları için burayı inceleyebilirsiniz.

Daha sonra bu uzak ve yakın rotları, takvimde belirlediğim tatil günleriyle, hangi ülkenin hangi mevsimde ziyaret edilmesinin daha iyi olacağını göz önüne alarak eşleştiriyorum.

Bazen de Ryanair, Wizzair (Türkiye için Pegasus) gibi ucuz havayolu ÅŸirketlerinin web sitelerinde Göteborg’dan nereye uçtuklarına göz atıyorum. EÄŸer ilgimi çeken bir yere, uygun tarihlerde uçuÅŸ varsa buraları da listeme ekliyorum.

Uçak biletlerimi nasıl alıyorum?

Uçak bileti seçimi yaparken en önem verdiğim şey rahatlık/fiyat oranı en yüksek seçeneğe odaklanmak oluyor. Bu seçenekleri belirlemek için ilk yaptığım şey Skycanner, Hipmunk gibi sitelerden gitmek istediğim ülkeler ve tarihleri için genel bir arama yapmak oluyor. Bu siteler seçilen tarihler için mevcut tüm havayolları arasında bir tarama yapıp en uygun fiyatlı biletleri listeliyor. Bu listede kimi zaman en ucuz görünen uçuşun aktarma için bekleme süresi çok uzun olabiliyor, buna dikkat ederek sıradaki diğer seçenekleri inceliyorum.

Bu sitelerde uygun fiyata bulduÄŸum biletler hangi havayolu ÅŸirketine aitse, aynı biletler için o ÅŸirketin web sitesine de göz atıyorum. GidiÅŸ-geliÅŸ tarihleri bir kaç gün oynayabilirse, bazen THY, KLM, Lufthansa gibi ÅŸirketlerin kendi web sitelerinde o tarih aralıkları için uygun fiyatlı biletler bulunabiliyor. Yolda Olmak blogundan tanıdığım Kemal Bey’in tavsiyesi üzerine yararlandığım Turna adlı bilet arama motoru da uygun bilet bulma konusunda yardım alabileceÄŸiniz sitelerden biri.

Uzak rotalara uçak bileti alırken bir önceki yıl biriktirdiğimiz mil puanları da bize yardımcı oluyor. O puanlarla ya yalnızca vergisini ödemek üzere bilet alabiliyoruz, ya da ekonomi sınıfında aldığımız biletimizi bir üst, daha rahat olan sınıfa yükseltebiliyoruz. Uzun uçuşlarda bu seçenek epey rahatlatıcı oluyor.

Kalacak yerleri nasıl ayarlıyorum?

Gideceğim ülkeye karar verdikten, ve gidiş-geliş tarihlerini belirleyip uçak biletini satın aldıktan sonra sıra gezi planı ve otel rezervasyonlarına geliyor. Bu iki konu, kalınacak yer tek bir şehirle sınırlı değilse birbirini doğrudan etkiliyor. Görülmesi gereken bir kaç şehir varsa, o ülkeyle ilgili araştırma yapıp, her bir şehre kaç gün harcanması gerektiğine karar verdikten sonra kalacak yerleri ona göre planlamak gerekiyor. Kalacak yer bulma konusunda bir kaç önerim var:

1. Tripadvisor, Booking.com, Hotels.com gibi dünyanın pek çok şehrindeki otelleri fiyatlarıyla görebileceğiniz, ayrı özellikleriyle karşılaştırabileceğiniz, orada kalan kişilerin yorumlarını okuyabileceğiniz sitelerden faydalanmak. Ben genellikle bu üç siteyi de inceliyorum. Otelin şehir merkezine yakın olması (en azından toplu taşıma ile ulaşımının rahat olması), odalarda ücretsiz kablosuz internet olması, sigara içilmeyen odaya sahip olması gibi özelliklere göre filtreleyip daha sonra yorumlara, puanlamalara ve fiyatlarına göre değerlendiriyorum. Önemli olduğunu düşündüğüm bir nokta da rezervasyon ücreti almayan, otel ücretini kalacağınız günün tarihinden önce telep etmeyen otelleri tercih etmek. Böylece seyahatinizde bir aksilik olursa, planlarınızda değişiklik olursa rezervasyonunuzu ücretsiz iptal edebilirsiniz. Biz geçen seneki seyahatlerimizin neredeyse tümünde (Japonya, Viyana, Oslo, Amsterdam) Booking.com aracılığıyla kalacak yer ayarlamıştık. Seçimlerimizin çoğundan memnun kaldık, tatilimizin sonunda da daha sonrakilere yardımcı olması amacıyla kaldığımız otel hakkındaki görüşlerimizi bu sitede paylaştık.

2. Airbnb: EÄŸer tatil planınız bir kaç kiÅŸilikse otel odası yerine bir ev kiralayabilirsiniz. Bu sitede dünyanın her yerinden ev sahipleri evlerini kiraya veriyorlar, dilerseniz bir geceliÄŸine dilerseniz bir kaç haftalığına ev veya oda kiralayabiliyorsunuz. Fiyatlar evin büyüklüğüne, ve ÅŸehir merkezine yakınlığına göre deÄŸiÅŸse de, 3-4 kiÅŸilik bir grup için otelden daha ucuza gelebiliyor. Yine bu sitede de her ev için daha önce kalan insanların yazdığı yorumları okuyabilirsiniz. Biz iki sene önce Jordanka ve Nikola’yla yaptığımız Ä°talya gezisinde Floransa ve Venedik‘te Airbnb’den bulduÄŸumuz evlerde kalmıştık ve çok memnunduk.

3. Couchsurfing‘e ücretsiz üye olup gittiÄŸiniz ÅŸehirlerde bu site üyelerinden sizi misafir etmek isteyen insanların evlerinde/odalarında kalabilirsiniz. Bu siteyi ben hiç kullanmadım ama kullanan arkadaÅŸlarım hem çok memnun kaldılar hem de farklı ülkelerden arkadaÅŸlar edindiler. Memnun kalıp kalmama riski diÄŸer seçeneklere göre daha fazla görünse de, sanırım 1-2 kiÅŸilik en ekonomik tatil planı için çok yerinde bir tercih olur.

Umarım bu kısa ipuçları size de planlarınızda yardımcı olur. Daha sonra bir de gideceğim ülkelerle ilgili önceden ne gibi araştırmalar yaptığım ve yanıma ne gibi eşyalar aldığımla ilgili bir yazı hazırlamayı düşünüyorum. Bu konuda değinmemi istediğiniz noktalar olursa bana yazabilirsiniz.

Bu sene için 2014 takviminin çıktısını alıp, tatil günlerini işaretleyip planlar yapmaya başladım bile. Şimdilik Nisan ayı için Tayland uçak biletlerini aldık, kalacak yer rezervasyonu üzerinde çalışıyoruz. İsveç içindeki yerlerle ve hiç görmediğimiz ülkelerle ilgili daha çok hayallerimiz ve planlarımız var. Siz tatil planlarınızı nasıl yapıyorsunuz? Bu yıl için görmeyi heyecanla beklediğiniz yerler var mı?

 

9 Yorum

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.