Yazı
0 yorum

Yafen’in DoÄŸum Günü – Chinese Hot Pot

GeçtiÄŸimiz hafta Çinli arkadaşım Yafen doÄŸum gününü kutlamak ve Hot pot yemek için herkesi evlerine davet etti. Daha önce bir kez daha Yafen’le beraber Jordanka’larda Hot pot yapmayı denemiÅŸtik, o zaman da en az ÅŸimdiki kadar lezzetli bulmuÅŸtum. Hot pot geleneÄŸi Çin’de çok eskilere dayanıyormuÅŸ ve daha çok kışın yenilen bir yemekmiÅŸ. Yapımı çok kolay ve eÄŸlenceli.

Malzemeler genellikle sebze ve deniz ürünlerinden oluşuyor. Tüm malzemeler doğranıp ayrı tabaklarda tutuluyor. Sofrada indüksiyon yoluyla ısınan bir ocak ve üzerinde içindeki soslu su sürekli kaynayan bir tencere bulunuyor. Bu yüksek sıcaklıktaki suya istenilen sebzeler ve etler atılıyor. Pişmesi yalnızca bir kaç dakika süren bu sebze ve etler daha sonra süzgeçlerle sudan çıkarılıp kaselere konuluyor. O gün yediğimiz ana yiyecekler patates, havuç, marul, çin mantarı, tofu, karnıbahar, brokoli ve karidesti.

Kimisi acı sevmediÄŸi için, kimisi de et yemediÄŸi için o gün iki ayrı tencere hazırladık. Ä°lk seferden hatırladığımız kadarıyla ve Yafen ile Mike’nin de yardımlarıyla uygun ÅŸekilde nasıl yememiz gerektiÄŸini öğrendik. Tencerenin içindeki sıvıda biberli acı bir sos bulunyor, bu sosun tadı piÅŸen her ÅŸeye iÅŸliyor. Kaselerimize de susamdan yapılmış baÅŸka bir sos koyduk ve tencereden avladığımız yiyecekleri önce bu sosa batırarak yedik.

Hazırlaması çok basit ve pratik bir yemek. Tadı ise sosların da sayesinde oldukça lezzetli. Benim bu yemeğin en sevdiğim yanı, pişirme işleminin o an sofrada yapılıyor oluşu. Bu sayede hemen yenilip kalkılmıyor, pişirme sürecinde sosyal bir ortam yaratıyor. Hem de pişirirken kazanılan zamanda insan doyup doymadığını da daha iyi hissediyor.

Bu harika yemeÄŸi o gün hava çok güzel olduÄŸu için Yafen’lerin evlerinin bahçesinde yedik. PiÅŸirme aÅŸaması uzun olduÄŸu için ve sofrada kalıp sohbet etmeyi sevdiÄŸimiz için yemek çok uzun bir süreye yayıldı. Yazın Ä°sveç’te hava da çok geç karardığı için zamanın nasıl geçtiÄŸini anlamadık. Uzun bir süre aynı yerde duramayan Barış kalkıp bahçedeki araç gereç kulübesini karıştırmaya baÅŸladı. Barış’ın çimlerle ilgili sorular sorduÄŸunu gören Yafen bu fırsatı çok iyi deÄŸerlendirip çim biçme makinasını Barış’a verdi ve ‘istersen deneyebilirsin’ dedi :) Böylelikle Barış tüm bahçenin çimlerini biçmek zorunda kaldı :)

Yemekten sonra hava serinlediÄŸi için içeriye geçtip Play Station’da müzik quizi oyunu oynadık. Daha sonra da Yafen’in doÄŸum günü için özel yaptırdığı inanılmaz lezzetli keki yedik. Bu kek aslında düğün pastasıymış ama Yafen çok beÄŸendiÄŸi için bunu seçmiÅŸ :)

Yafen’e hediyelerimizi de verdikten sonra eve döndük. Bu yaz hep beraber geçirdiÄŸimiz en eÄŸlenceli günlerden biriydi. Bu kadar güzel yemeÄŸi de bir arada yemek lezzet çıtamızı baya yükseltti. Hot pot hayranı olan Jordanka çoktan bir elektrikli  indüksyon ocağı aldı bile. Biz de bir gün ondan ödünç alıp evde Hot pot yapmayı deneyeceÄŸiz :)

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.