Yazı
10 yorum

Yaz Geldi

Her sene en sıcak geçen ay Mayıs ayı olmasına raÄŸmen, haftalardır yaÄŸmurlu ve soÄŸuk bir hava vardı Göteborg’da. Haftasonundan sonra bir anda güneÅŸ açtı. Ben de en az bir hafta daha böyle sıcak gidecek havaların tadını çıkarmak için iÅŸ çıkışlarında ÅŸehirdeki parka atıyorum kendimi.

Dün inanılmaz sıcaktı; belki Ä°sveç’te ilk defa yolda yürürken gölge olan kaldırımları seçmeye çalıştım. GüneÅŸe hasret Ä°sveçliler’in hepsi soyunup ÅŸehrin oturulabilecek her alanına yayılmışlardı :)

Åžehirde dolaşırken, Chalmers Ãœniversitesi mimarlık bölümü öğrencilerinin bu günlerde ÅŸehrin 14 deÄŸiÅŸik bölgesinde sergilenecek olan çalışmalarına da denk geldim. Rena Rama Göteborg projesinin amacı ÅŸehrin önemli noktalarında semboller yaratıp, ÅŸehrin 300 yıl önce nasıl göründüğünü hatırlatmak, ve bunun bugünkü  ve gelecekteki Göteborg’a nasıl etki ettiÄŸini vurgulamak. Su kenarları boyunca tüm ÅŸehre yayılmış bu projelerin bir kaç tanesini fotoÄŸrafladım.

En çok beÄŸendiÄŸim proje ‘Red Boat District’ oldu. Bir zamanlar ÅŸehir sınırının etrafında kayıkların ve teknelerin yüzdüğü, ÅŸehri koruma amaçlı yapılmış su hendeklerinin bulunduÄŸu bölgeyi canlandıran bu proje, asılı olan onlarca tekneyle sembolize edilmiÅŸ.

Kanal kenarından yürümeye devam edince ‘Ramatiserat’ adında ilginç bir baÅŸka projeyle karşılaÅŸtım. Bu proje, kanal kenarına koydukları renkli çerçevelerden ÅŸehrin  belli noktalarına odaklanmayı amaçlamış.

Aynı renk çerçevelerin küçük ve büyük olanlarını ayrı ayrı hizalayıp şehrin o noktasını çerçevelemek ve geri kalan her detay dışında o noktaya yoğunlaşmak mümkün.

Biraz dolaştıktan sonra Barış ve Gökhan da bana katıldı, yemek alıp çimlere yayıldık. Hava artık çok geç karardığı için saatlerce şehrin tadını çıkardık. Güneşin ve sıcak havanın değerini ancak kuzey insanları anlar, bu yüzden bu havalarda dışarıda olmamak büyük suçluluk duygusu yaratıyor. Benim de hava bozana kadar içeri girmeye niyetim yok :)

10 Yorum

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.