Yazı
11 yorum

Yeni Ev

Ä°sveç’te karşılaşılacak en büyük problemlerden biri ev bulmak. Buraya yaÅŸamak için gelen herkes eminim hatırı sayılır bir zamanını ev arayarak geçirmiÅŸtir. Åžehirdeki toplam kiralık ve satılık ev sayısı talebin çok altında olduÄŸu için yaÅŸayacak bir yer bulanlar çok uzun yıllar o evlerden çıkmıyorlar. Kiralık evler için belirli ev ÅŸirketlerinin web sitelerine kayıt olup yıllarca sırada beklemek gerekiyor. Kiraya verilecek bir kaç ev bu sitelere düştükçe insanlar bu evlere kayıt oluyorlar ve sıra süresi en uzun olan, kayıtları iyi ve güvenilir olan kiÅŸilere sunuluyor bu evler ilk önce. Bazen bir eve 3000 kiÅŸinin baÅŸvurduÄŸu bile oluyor.

Son bir kaç senedir şehrin belli yerlerinde yeni binalar inşa etmeye başladılar. Bu, az da olsa ev bulma sıkıntısını çözmeye başladı. Biz de sıradaki süremiz çok uzun olmamasına rağmen, bu yeni yapılan evler sayesinde mucizevi bir şekilde kiralık bir ev bulduk! :)

Åžehrin biraz dışında, fakat otobüs ulaşımının rahat olduÄŸu bir bölgede yeni yapılan binalar olduÄŸunu, ve çok sayıda daire olduÄŸu için bu bölgede ÅŸansımızın olabileceÄŸini duyduk. İçinde iÅŸ kontratlarımız, daha önce oturduÄŸumuz evlerin detayları ve kendimizle ilgili bilgilerin bulunduÄŸu bir dosyayla tam iki hafta önce Partillebo’nun ofisine gittik. Kendimizi tanıtıp, bu bölgedeki evlerin ilgimizi çektiÄŸini söyleyince bize ellerinde bize uygun bir daire olduÄŸunu, eÄŸer ilgilenirsek ertesi gün arayıp haber vermemiz gerektiÄŸini söylediler.

O gün ne kadar mutlu olduÄŸumuzu anlatamam :) Ev bulabilme ihtimali bile Göteborg için çok hayali bir kavram. Düşünecek fazla bir ÅŸey olmadığı için ertesi sabah arayıp kabul ettiÄŸimizi söyledik ve aynı gün gerekli tüm belgeleri toparlayıp ofise gönderdik. Bir sonraki salı günü posta kutumuza bir dosya geldi. İçinde imzalamamız gereken kontratımız, Partille bölgesinin haritası, ortak yaÅŸam alanlarıyla ilgili bilgiler ve bir de 100 kron’luk (yaklaşık 25 tl deÄŸerinde) dondurma çeki vardı :) Kontratı imzalayıp gönderdik, onlar da kendi kısımlarını imzalayıp geri yolladılar, böylelikle sokakta kalmayacağımız tescillenmiÅŸ oldu :)

Henüz evin içini görmedik yalnızca planını gördük, ama yeni bir bina olduğu için güzel ve temiz olduğundan eminim. Bir kaç ay sonra taşınırken evin fotoğraflarını ve bölgeyle ilgili detayları paylaşacağım.

11 Yorum

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.