Yazı
6 yorum

Yeni Maceramız – Tırmanış

Ä°ki hafta önce cumartesi günü arkadaÅŸlarımızla birlikteyken laf arasında Hande “Yarın tırmanmaya gidiyorum siz de gelsenize” dedi. Barış’la ben de ‘neden olmasın’ dedik ve pazar günü ona katıldık. Tırmanış yapılan salonun nasıl bir yer olduÄŸuyla ve sporla ilgili hemen hemen hiçbir ÅŸey bilmediÄŸimiz için beklentilerimizin ne olacağıyla ilgili de fikrimiz yoktu.

Hande bir seneden fazladır bu sporu yaptığı için bize yardımcı olacağını söyledi. Onun arkadaşlarıyla tırmanışlarının bitmesine yakın çekingen bir şekilde gittik salona. Ne tür ekipmanlara ihtiyacımız olduğunu bilmediğimiz için oradaki görevli kiralayacağımız şeyler konusunda bize yardımcı oldu. Daha sonra zorluk dereceleri farklı farklı olan duvarlardan en kolayıyla başladık. Henüz tırmanış sertifikamız olmadığı ve gereken tüm güvenlik önlemlerini bilmediğimiz için Hande bizim güvenliğimizi sağlayıp iplerimizi sırayla o tuttu.

Yaklaşık bir buçuk saatlik tırmanış sonunda bu sporu şaşırtıcı derecede çok sevdiğimizi farkettik. Gereken sertifikaları alabileceğimiz ikişer saatten iki seanslık eğitimlere hemen kayıt olduk. İlk eğitimimiz geçtiğimiz pazar günüydü. Bu eğitimde düğümlerin nasıl atılacağı, tırmanma ekipmanlarının ve iplerinin özellikleri, tırmanırken dikkat etmemiz gereken kuralları öğrendik. Biraz daha tırmanma deneyimi kazanacağımız ve kısa bir yazılı sınav yapacağımız ikinci eğitimimiz de haftaya pazartesi günü olacak.

Biz de bu arada tırmanış ekipmanlarımızı satın aldık :) Dün iÅŸ çıkışı Barış’la buluÅŸup yalnızca doÄŸa sporları ve tırmanma araç gereçleri satan büyük bir maÄŸazaya (Fjällsport) uÄŸradık. Ä°kimiz de birer baÅŸlangıç seti satın aldık. Bu setlerde ayakkabı, kemer, ip kilidi, bir paket kaymayı önleyici toz ve bu toz için bir kese bulunuyor. Ayakkbı en önemli ekipman olduÄŸu için tüm modelleri tek tek giyip maÄŸazadaki küçük tımanış duvarında denedik. Ayakkabının ayağı tam kavraması ve neredeyse acı verecek kadar dar olması gerekiyor. Bunun sebebi hem lastik ayakkabıların giydikçe biraz esneyecek olması hem de tırmanma güvenliÄŸi açısından bol ayakkabının tehlikeli olacağı gerçeÄŸi.

Ayakkabı tamamen kiÅŸinin ayak ÅŸekliyle ilgili olduÄŸu için marka ya da görünüşten ziyade ayaÄŸa uÄŸumu önemli. Pek çok denemeden sonra Barış da ben de aynı modelde karar kıldık. BaÅŸlangıç paketine ekstra olarak bir baÅŸka ip ve bir kilit daha aldık (fotoÄŸraftaki kırmızı ip ve kilidi). Bu ip ve kilit, ben Barış’ın güvenli inip çıkması için onun ipini tutarken herhangi bir kaza anında o düşerse, ondan hafif olduÄŸum için güvenliÄŸimi tehlikeye atmayayım diye kendimi yerdeki halkalara sabitlemem için gerekiyor.

Tırmanma için tüm ekipmanlarımız hazır. Pazartesi günkü eğitimden sonra sertifikalarımızı da alınca, artık istediğimiz zaman gidip tırmanabileceğiz. En kısa zamanda tırmanış salonunu da fotoğraflayıp, tırmanış detayları ve o yüksek duvarlarla nasıl başettiğimle ilgili bir yazı hazırlayacağım :)

Düzeltme/Ekleme: Tırmanış terimleri burada yarı İsveççe yarı İngilizce öğrendim, Türkçe terimler için de pek kaynak bulamadım, fakat Burak aşağıdaki yorumuyla bu konuyu aydınlattı. Türkçe terimler için ona tekrar teşekkür ediyorum :)

6 Yorum

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.